Τριάρες για Άντβερπ και Άντερλεχτ, στο 1-1 η Μπριζ του Τζόλη

H διαφορά των δύο βαθμών ανάμεσα στη δεύτερη Άντβερπ και την τρίτη Άντερλεχτ, διατηρήθηκε στον βαθμολογικό πίνακα του βελγικού πρωταθλήματος, καθώς αμφότερες πέτυχαν εντός έδρας νίκες με 3-0, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Η Άντερλεχτ επικράτησε με 3-0 της Σταντάρ Λιέγης. Ο Σίμιτς άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, με τον Ντόλμπεργκ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 30’. Ο Ντρέιερ στο 90ο λεπτό υπέγραψε τη νίκη της Άντερλεχτ.

Οι Κερκ (19΄), Τσέρι (23΄) και Οντρέικα (83΄) πέτυχαν τα γκολ της Άντβερπ επί της Σερκλ Μπριζ στο 3-0.

Η Μπριζ του Χρήστου Τζόλη πήρε έναν βαθμό, μετά το εντός έδρας 1-1 με την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ. Ο Ιβάνοβιτς σκόραρε στο 54ο λεπτό από πλευράς φιλοξενούμενων ασκώντας αρκετή πίεση στην ομάδα του Τζόλη, ο οποίος αγωνίστηκε και πάλι βασικός. Τον βαθμό πήρε η Μπριζ στο φινάλε χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Μέχελε στο 82ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Jupiler League έχουν ως εξής:

Βέστερλο-Μπέρσχοτ           2-2
Μαλίν-Λέουβεν               5-0
Κορτράικ-Γκενκ              2-1
Ντέντερ-Σαρλερουά           1-0
Αντερλεχτ-Σταντάρ Λιέγης    3-0
Αντβέρπ-Σερκλ Μπριζ         3-0
Μπριζ-Σεντ Ζιλουάζ          1-1
Σεντ Τρουϊντέν-Γάνδη        1-1