Χάντμπολ-Α1 ανδρών: «Τελικός»… play-off στη Δράμα

Στη Δράμα διεξάγεται η σημαντικότερη αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής, με την οποία ολοκληρώνεται το Σαββατοκύριακο 13-14 Απριλίου η κανονική περίοδος στην Α1 χάντμπολ των ανδρών, καθώς η τοπική ομάδα και ο Διομήδης Άργους διεκδικούν θέση στην τετράδα της βαθμολογίας που χαρίζει το τελευταίο «εισιτήριο» για τα πλέι οφ. Η Δράμα 1986, η οποία προέρχεται από την απώλεια του Κυπέλλου Ελλάδας στον τελικό της περασμένης Κυριακής (7/4) από τον ΠΑΟΚ, έχει προβάδισμα δύο βαθμών σε σχέση με τον Διομήδη και της αρκεί μία ισοπαλία για να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο στην προνομιούχο τετράδα. Από την πλευρά τους, οι «λύκοι» χρειάζονται μόνο νίκη για να «πιάσουν» στη βαθμολογία τη Δράμα 1986, η οποία είχε νικήσει τον Διομήδη στη Νέα Κίο στον αγώνα του α΄ γύρου με 31-28.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ έχει ήδη εξασφαλίσει θέση στην τετράδα, καθώς, ακόμη κι αν ηττηθεί από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή στο κλειστό της Μίκρας, και, παράλληλα, ο Διομήδης Άργους πάρει τη νίκη στη Δράμα, προκύπτει τριπλή ισοβαθμία, στην οποία υστερεί η Δράμα 1986 (σ.σ. σε αυτό το… σενάριο, ο ΠΑΟΚ έχει πέντε βαθμούς στα μεταξύ τους παιχνίδια, ο Διομήδης θα έχει τέσσερις και η ομάδα από τη Δράμα τρεις).

Υπενθυμίζεται ότι, με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, οι πρώτες τέσσερις ομάδες της βαθμολογίας διασταυρώνονται χιαστί στα πλέι οφ (σ.σ. ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον τέταρτο της κατάταξης και η ΑΕΚ θα αναμετρηθεί με τον τρίτο), ενώ οι τελευταίες δύο, ήτοι ο Αερωπός Έδεσσας και ο Πανελλήνιος, υποβιβάζονται στην Α2.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής για την κανονική περίοδο της Handball Premier έχουν ως εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 13/4

ΟΑΚΑ                   15:00   ΑΕΚ-Αερωπός Έδεσσας (Γερουλάνος-Γερουλάνος)

«Δ. Κραχτίδης»         18:00   Δράμα 1986-Διομήδης Άργους (Τόλιος-Τσιάνας)

ΔΑΚ Κιλκίς             18:00   ΓΑΣ Κιλκίς-ΑΕΣΧ Πυλαίας (Βαγγελτζίκης-Τορνικίδης)

ΔΑΚ Νάουσας            18:00   Ζαφειράκης Νάουσας-Πανελλήνιος (Πατιός-Πήτας)

«Σπίτι του Χάντμπολ»   18:00   ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Νάσκος-Χαρίτσος)