«Χ»αμένη ευκαιρία για την Μποαβίστα

Μερικά χιλιόμετρα μακριά από εκεί που διεξάγεται το τρίτο φετινό Γκραν Πρι της Φόρμουλα Ένα, Πορτιμονένσε και Ρίο Άβε δεν… θέλησαν να χαλάσουν τις καρδιές τους, σε αναμέτρηση για την 30ή αγωνιστική της Primeira Liga. Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες δίχως τέρματα (0-0) στο «Μουνισιπάλ ντε Πορτιμάο», παίρνοντας από έναν βαθμό που τις κρατά μακριά από περιπέτειες.

Αντίθετα, «χιτσκοκικό» ήταν το ματς στο «Ντε Σάο Μιγκέλ», ανάμεσα σε Σάντα Κλάρα και Μποαβίστα. Το γκολ του Φάμπιο Καρντόζο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων στέρησε από τους πρωτευουσιάνους ένα πολύτιμο «τρίποντο» που θα τους απομάκρυνε αισθητά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα, ο βαθμός δεν ωφέλησε ιδιαίτερα σε κάτι τους γηπεδούχους του Ντανιέλ Ράμος.