Challenge Cup ανδρών: Κυριαρχικός Παναθηναϊκός, 3-0 τη Σενουά και με το… ενάμισι πόδι στους «32»

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά έχοντας ουσία κι αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι του και στα τρία σετ, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 (25-21, 25-20, 25-20) τη Σενουά Γενεύης στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «64» του Challenge Cup κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση. Οι «πράσινοι» χρειάζονται πλέον δύο σετ στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας, ωστόσο, ο πρώτος αγώνας με τους Ελβετούς έδειξε πως η διαφορά δυναμικότητας είναι πολύ μεγάλη…

Στο πρώτο σετ με συνεχόμενα χαμένα σερβίς ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα ενός πόντους (15-14) μέχρι να πάει στο σερβίς ο Ντέιβιντ Έλγκερτ. Με δύο άσσους του Καναδού πασαδόρου οι πράσινοι ξέφυγαν με 18-14 βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Κάτι το οποίο έγινε με το ένατο χαμένο σερβίς των Ελβετών έγινε το 25-21.

Στο δεύτερο σετ η Σενουά πέρασε μπροστά με 3-4 με άσσο του Νόρις αλλά με δικό του λάθος έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό (5-4). Οι Ελβετοί κατάφεραν όμως να διατηρήσουν ένα μικρό προβάδισμα (6-8) αλλά λίγο αργότερα ο Βουλκίδης με άσσο έκανε το 12-11. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 18-17, με τον Ανδρεόπουλο να βάζει τον Μάρκου στο σερβίς δίνοντας «αέρα» στον Παναθηναϊκό με 20-17 με μία κόντρα επίθεση του Πρωτοψάλτη και το ατομικό μπλοκ του Έλγκερτ.

Μετά το 9-9 του τρίτου σετ ο Παναθηναϊκό ξέφυγε με +4 (15-11) με μπλοκ του Γκασμάν, με τους «πράσινους» να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα ως το φινάλε «τελειώνοντας» το παιχνίδι.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Σενουά προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-20, 25-20) σε 77′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Έγκερτ 5 (4 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκασμάν 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Νιέλσεν 16 (14/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Φράγκος 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 20% άριστες), Πρωτοψάλτης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Κασαμπαλής, Μάρκου.

ΣΕΝΟΥΑ (Κάρλος Καρένο): Πέσλατς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κοβάτσεβιτς 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Νόρις 7 (6/18 επ., 1 άσσος), Κούρικ 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες), Τζοκιτς 6 (4/10 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. – 8% άριστες), Χέλιο 6 (6/6 επ.) / Βιλαγιόμπος (λ, 50% υπ. – 14% άριστες), Πόφετ, Κάουλινγκ, Ντούιμπ.