Challenge Cup γυναικών: Θα «ψάξει» την υπέρβαση ο ΑΟ Θήρας

Την υπέρβαση καλείται να κάνει, πλέον, ο ΑΟ Θήρας προκειμένου να βρεθεί στον 3ο γύρο του Challenge Cup γυναικών. Αυτό διότι η ομάδα της Σαντορίνης ηττήθηκε 3-0 από τη Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη στο πρώτο μεταξύ τους ματς και στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο νησί του κεντρικού Αιγαίου θα πρέπει να νικήσει με «καθαρό» σκορ (3-0, 3-1) προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Τα κορίτσια της «Γαλατά» είχαν υψηλή απόδοση από το ξεκίνημα του αγώνα, με την ελληνική ομάδα να δυσκολεύεται πολύ στην υποδοχή, ενώ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις δεύτερες ευκαιρίες που είχε όταν έβγαζε άμυνες, με αποτέλεσμα να «παραδοθεί» στο πρώτο σετ (25-14).

Μέχρι τα μισά του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με το συγκρότημα του Ματέο Φρέσκι να διορθώνει αρκετά πράγματα στο παιχνίδι του και να παρουσιάζεται άκρως ανταγωνιστικό. Ωστόσο, λίγο η ατυχία, λίγο η έλλειψη συγκέντρωσης, έδωσαν το δικαίωμα στις γηπεδούχες να πάρουν μία μικρή διαφορά και να κλείσουν το σετ στο 25-20 (2-0).

Στο τρίτο η Γαλατά έκανε «περίπατο» και με το τελικό 25-16 έφτασε άνετα στο 3-0 κι έχει, πλέον, το «πάνω χέρι» στην υπόθεση πρόκριση.