Oλυμπιακός και Φοίνικας οι νικητές των ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε αντίσταση στην Πυλαία, επικρατώντας με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ, για την 6η αγωνιστική της Volley League, την Κυριακή (31/1). Μόνο στο πρώτο σετ έγινε «μάχη», όταν οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ο ΠΑΟΚ είχε 3 σετ μπολ, και μετά το 27-27, με δυο άσους ο Φρομ «έγραψε» το 27-29. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν είχε απάντηση στα δύο εναπομείναντα σετ, ενώ υπέστη θλάση ο νέος πασαδόρος Πριγέ. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 16 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ μένει με 7.

Όπως έγινε γνωστό μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, στον Ολυμπιακό επιστρέφει για 3η φορά στην καριέρα του ο κεντρικός Ανδρέας Ανδρεάδης.

Μετά τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας νίκησε και τον Παναθηναϊκό, την Κυριακή (31/1). Η ομάδα της Σύρου πέτυχε άνετη εντός έδρας νίκη με 3-0 σετ και παρέμεινε αήττητη, ενώ οι «πράσινοι» συμβιβάστηκαν στην πρώτη ήττα τους.

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Volley League που ο Φοίνικας μένει μόνος αήττητος μετά την 6η αγωνιστική έχοντας μάλιστα νικήσει τα μεγάλα φαβορί Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ. Και μάλιστα όλα αυτά χωρίς τον Θανάση Πρωτοψάλτη που στο ζέσταμα αισθάνθηκε ενοχλήσει στους κοιλιακούς και τη θέση του πήρε ο Βασίλης Κωστόπουλος ο οποίος μαζί με τον Δημήτρη Γκαρά έδωσαν ρεσιτάλ στην υποδοχή. Η επίθεση ήταν έργο του Ζίγκα Στερν αλλά και του Ιβάν Ράιτς, ενώ όταν κόλλησε ο Βραζιλιάνος Ράντκε Μουρίλο ο νεοαποκτηθής Λυκούργος Ρούσης κατάφερε να δώσει λύσεις. Ο Παναθηναϊκός έκανε την χειρότερη εφετινή του εμφάνιση, είχε κακή υποδοχή και δεν βρήκε ρυθμό στο σερβίς με αποτέλεσμα να γνωρίσει βαριά ήττα.

Xθες Σάββατο (30/1), ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε εκτός έδρας με 3-0 σετ την Κηφισιά, εκμεταλλευόμενος τις απουσίες των γηπεδούχων. H ομάδα της Βέροιας πέτυχε μία δεύτερη εκτός έδρας νίκη, αλλά και το πρώτο τρίποντο στην ιστορία της κατηγορίας. Εξαιρετική εμφάνιση έκαναν ο Μπίσετ που αγωνίστηκε ακραίος, ο Γάτσης αλλά και το λίμπερο Αντώνης Μπουράκης. Θετικός και ο Γιώργος Τζιουμάκας.

Στον αγώνα του Σαββάτου (30/1), ο Μίλωνας επικράτησε εντός έδρας με 3-0 του ΟΦΗ και σημείωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League και την πρώτη μετά από 8 χρόνια. Συγκεκριμένα, η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε νικήσει εντός έδρας 3-1 τον Ηρακλή, στις 23 Φεβρουαρίου 2013. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα είχε το προβάδισμα, έκανε λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία και πήρε το τρίποντο με πρώτους σκόρερ τους Χαντ, Χανδρινό που σημείωσαν από 12 πόντους. Πολύ καλός και ο Μαζιάρζ που σημείωσε 11 πόντους.

Σε αναμετρήσεις της 6ης αγωνιστικής της Volley League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: