WTT Feeder Τσεχίας: Στις θέσεις 5-8 του απλού έκλεισε την πορεία του ο Σγουρόπουλος

Στα προημιτελικά σταμάτησε η επιτυχημένη πορεία του Γιάννη Σγουρόπουλου στο World Table Tennis Feeder της Τσεχίας. Στον 4ο γύρο του απλού ανδρών κυνήγησε σήμερα (24/08) νέα νίκη απέναντι σε Κινέζο αθλητή, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Ζενγκ Μπεϊσούν, έδωσε «μάχη» διατηρώντας το καλό αγωνιστικό πρόσωπο αυτών των ημερών στο Όλομουτς ώσπου κάμφθηκε με 3-1 σετ. Πλασαρίστηκε στις θέσεις 5-8 ενός δυνατού τουρνουά και είναι το δεύτερο τόσο υψηλό πλασάρισμά του σε διεθνείς αγώνες μετά από το WTT Feeder του Λιβάνου τον περασμένο Μάρτιο. Με τις συνολικά τρεις νίκες του και τις εμφανίσεις του ο Ελευσίνιος άσος έκανε εξαιρετική αρχή στη νέα σεζόν, άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια και θ’ αποσπάσει και 25 βαθμούς για την παγκόσμια κατάταξη.

Όπως στη Βηρυτό είχε στο κοουτσάρισμα τον πατέρα του Νίκο, πρώην διεθνή αθλητή της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, ενώ θυμίζουμε ότι στο τσέχικο Feeder κι επίσης στο απλό, πήρε μέρος και η Μαλαματένια Παπαδημητρίου κι έχασε στον 1ο γύρο.

Ο Σγουρόπουλος πήγε στον σημερινό προημιτελικό με… ώθηση κι από τις δύο δύσκολες χτεσινές νίκες απέναντι στον Τσέχο Πάβελ Σίρουτσεκ και τον Κινέζο Γουέν Ρουιμπό. Ο Ασιάτης μάλιστα, άρχισε ως 2ο φαβορί του ταμπλό και είναι ο σημερινός δευτεραθλητής κόσμου στο απλό εφήβων.

Βεβαίως ούτε με τον Ζενγκ Μπεϊσούν είχε τον ρόλο του φαβορί, άλλωστε ο ικανότατος Κινέζος είναι νούμερο 11 του αγωνίσματος και ο ίδιος ήταν Νο 20 στα seeding. Ήξερε όμως, ότι μπορούσε να προκαλέσει νέα «ζημιά» σε εκπρόσωπο της κυρίαρχης δύναμης του αθλήματος κι αυτό προσπάθησε. Απέδωσε καλά και στο συγκεκριμένο ματς, αλλά τη διαφορά έκαναν ορισμένα πολύ παραγωγικά διαστήματα του Κινέζου κι έτσι ήρθε η ήττα με 3-1 σετ και ο αποκλεισμός από την 4άδα.

Ο Σγουρόπουλος (νούμερο 243 στον διεθνή πίνακα αξιολόγησης) έκανε καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 4-2. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, έπιασε πολύ καλό ρυθμό ο Ζενγκ, σέρβιρε καλά και απέκρουσε σωστά τα σερβίς του αθλητή μας με συνέπεια να περάσει το παιχνίδι του και να κάνει το 1-0 με μεγάλο σερί.

Προβάδισμα απέκτησε και στο 2ο σετ ο Ελευσίνιος άσος, με 3-0 και 5-2. Ο Κινέζος πλησίασε με 6-5 κι εκεί ο Σγουρόπουλος έχασε σερβίς και στιγμιαία έβγαλε νεύρα. Το διαχειρίστηκε άψογα και με συνεχόμενους πόντους πήγε στο 9-6. Το κλείσιμο του σετ ήταν συναρπαστικό. Ο Ζενγκ (νούμερο 166 στην παγκόσμια κατάταξη) πέρασε επιθέσεις και ισοφάρισε, ο πρωταθλητής μας απέκτησε σετ μπολ 10-9 στα σερβίς του, ισοφαρίστηκε με βοήθεια από την τύχη σε backhand του αντιπάλου και τελικά έγινε στην παράταση το 2-0.

Προσηλωμένος στην τακτική του ο Σγουρόπουλος συνέχισε με καλό ρυθμό, ξαναβρέθηκε μπροστά στο 3ο σετ και το κυριότερο είχε ψυχραιμία και εξαιρετικά χτυπήματα στις πιο πιεστικές στιγμές όταν δέχτηκε την ισοφάριση σε 5-5 και πήρε το τάιμ άουτ.

Στο 4ο σετ ο Ζενγκ έκανε εκρηκτική αρχή και προηγήθηκε 4-1. Με ποιοτικό σερβίς και σπιν σε δύσκολα σημεία μεγάλωσε το πλεονέκτημα, ο Σγουρόπουλος δεν βρήκε λύσεις και ήρθε με διαφορά η διαμόρφωση του τελικού σκορ (5-11, 10-12, 11-7, 4-11).

Στο αντίστοιχο τουρνουά της περασμένης χρονιάς στο Όλομουτς ο 21 ετών Κινέζος πλασαρίστηκε στις θέσεις 9-16 του απλού ανδρών, ενώ στο WTT Feeder της Βουλγαρίας, επίσης το 2023, έφτασε στα ημιτελικά του αγωνίσματος. Οι φετινοί αγώνες του στην Τσεχία είναι οι πρώτοι διεθνείς, που δίνει για το 2024.