Ήττα του Πανιώνιου στα πέναλτι από την Κερουλέτι

Παρά την επιστροφή από το -3 στα τελευταία λεπτά του κανονικού αγώνα, η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Πανιωνίου ηττήθηκε στα πέναλτι 17-14 από την ουγγρική Κερουλέτι, στο πρώτο παιχνίδι του για τον Α΄ προκριματικό όμιλο του Euro Cup, που φιλοξενείται στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας. Το συγκρότημα του Τάσου Παπαναστασίου θα συνεχίσει τις υποχρεώσεις του αύριο (25/10, 20:00), με αντίπαλο την επίσης ουγγρική Εγκερ, διεκδικώντας ένα από τα τρία εισιτήρια για τη φάση των ομίλων.

Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, οι Μαγυάρες πήραν το πάνω χέρι στα τέλη της δεύτερης περιοδου και προηγήθηκαν 14-11, περίπου 5,5 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Πανιώνιος όμως αντέδρασε, μείωσε με πέναλτι της Αρίμα και γκολ της Παπαναστασίου, για να ισοφαρίσει (14-14) η Μαστρόκαλου σε παίκτρια παραπάνω, 2΄45΄΄ πριν το τέλος.

Στη διαδικασία των πέναλτι, η τερματοφύλακας της Κερουλέτι Εστερ Πετς απέκρουσε και τα τρία “κυανέρυθρα” σουτ (Αλεν, Λούδη, Παπαναστασίου), οι συμπαίκτριές της ήταν απόλυτα εύστοχες και έτσι χρειάστηκαν μόλις έξι εκτελέσεις για να διαμορφωθεί το τελικό 17-14.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Κερουλέτι): 4-4, 5-3, 3-3, 2-4
Στα πέναλτι: 3-0

Η σύνθεση του Πανιωνίου: Γκανγκλ, Αρίμα 3, Παπαδοπούλου, Ρακιντζή 1, Αλεν 1, Μαστρόκαλου 1, Καραγιάννη 1, Λούδη 1, Σταυρίδου, Δούλη 1, Παπαναστασίου 2, Μπιτσάκου 3, Κάτσιου