Α1 γυναικών: Η Βουλιαγμένη το ντέρμπι, περίπατος για Ολυμπιακό

Με νικήτρια τη Βουλιαγμένη ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών. Ο ΝΟΒ επικράτησε 12-10 του Αλίμου στο Λαιμό και διατήρησε το απόλυτο νικών στο φετινό πρωτάθλημα, την ώρα που οι φιλόδοξες «μελανόλευκες» ηττήθηκαν μέσα σε λίγες ημέρες σε δεύτερο διαδοχικό ντέρμπι (είχε προηγηθεί εκείνο με τον Ολυμπιακό), κατά σύμπτωση με το ίδιο ακριβώς σκορ.

Το σημερινό ματς πήγε γκολ-γκολ μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, χρονικό σημείο στο οποίο η Μαρία Πάτρα σκόραρε εναντίον της παλιάς της ομάδας και ισοφάρισε σε 8-8 για τον Αλιμο. Ακολούθησε όμως ένα ξέσπασμα της γηπεδούχου ομάδας, η οποία με μεγάλη πρωταγωνίστρια τη Λόλα Μουλχάουτσεν (πέντε γκολ συνολικά) πέτυχε σερί 4-0, ξέφυγε 12-8 πέντε λεπτά πριν τη λήξη και ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-10 δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά δεν πέτυχαν κάτι παραπάνω.

Διαδικαστικό -όπως αναμενόταν άλλωστε- ήταν το άλλο αποψινό παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής, με τον Ολυμπιακό να συντρίβει 31-5 την Ηλιούπολη στον Πειραιά. Η νεαρή Αμαλία Χριστοδούλου-Αουτ πέτυχε έξι γκολ, όσα και η Στεφανία Σάντα, ενώ ο Δημήτρης Κραβαρίτης ξεκούρασε τις Μάια Ράικρο και Μαργαρίτα Πλευρίτου.

Υπενθυμίζεται ότι Αλιμος και Ολυμπιακός αναμετρώνται το Σάββατο (26/10), στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League, ενώ την ίδια ημέρα η Βουλιαγμένη παίζει στην Ισπανία με την Τεράσα.