Βόλος και Κόντε «φρέναραν» τον Παναιτωλικό

Ο Παναιτωλικός δεν κατόρθωσε να δώσει συνέχεια στην ξέφρενη πορεία των τελευταίων εβδομάδων, καθώς ο Βόλος τον υποχρέωσε εντός έδρας ήττα (0-1) με γκολ από πέναλτι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων (!), στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα.

Ένα αποτέλεσμα που σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στο μειονέκτημα με το οποίο υποχρεώθηκαν να παίξουν οι Στερεοελλαδίτες από το 26ο λεπτό, όταν έμειναν με παίκτη λιγότερο. Κατά συνέπεια ο Παναιτωλικός έμεινε στους 14 βαθμούς, ενώ οι Θεσσαλοί έφυγαν από μια δύσκολη έδρα με το μέγιστο δυνατό όφελος.

Το πρώτο ημίχρονο κυμάνθηκε στη μετριότητα, με τη μοναδική μεγάλη στιγμή του να ανήκει στους γηπεδούχους. Στο 13ο λεπτό και σε μια σέντρα-σουτ του Μαυρία ο Μύγας πρόλαβε να διώξει επί της γραμμής και στην εξέλιξη της φάσης ο Κόβατς εξουδετέρωσε την προσπάθεια του Ρόα.

Ωστόσο, η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι καταγράφηκε στο 26΄ και ήταν το μαρκάρισμα του Στάγιτς στον Μεντιέτα που κόστισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Παναιτωλικού, ο οποίος έπαιζε ήδη «κιτρινισμένος» από το 21΄.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ωστόσο, τα «Καναρίνια» συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού απέναντι σε έναν αντίπαλο που προσπαθούσε να βρει τους χώρους για μια καλή αντεπίθεση.

Στο δεύτερο μέρος οι Βολιώτες επιχείρησαν να ανέβουν μέτρα στο γήπεδο για να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα και στο 64΄ έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με το κακό τελείωμα του Άλτμαν, αλλά δύο λεπτά αργότερα γλίτωσαν το 0-1 καθώς το σουτ του Λουίς κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Πουρσαϊτίδης θέλησε να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του προς το τέλος, πέρασε Κόντε και Βιγιαφάνιες και στο 83΄ ο πρώτος παραλίγο να τον δικαιώσει άμεσα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το δοκάρι. Τελικά, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σιέλης υπέπεσε σε πέναλτι επί του  Μεντιέτα που εκτέλεσε εύστοχα ο Κόντε στο 90΄+10.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Τσετσίλας

ΚΟΚΚΙΝΗ: 26΄ Στάγιτς (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στάγιτς, Μπουζούκης, Λομόνακο, Λουίς Μιγκέλ, Μπακάκης, Σιέλης – Μεντιέτα, Κόσζτα, Κορέα, Γκλάβτσιτς

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας, Τορεχόν, Λουίς Μιγκέλ, Μπουζούκης (83΄ Λαχούντ), Μπελεβώνης (83΄ Νικολάου), Ρόα (72΄ Ντίαζ, 89΄ Μπακάκης), Λομόνακο (83΄ Μαϊντέβατς).

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν, Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι (90΄+13 Σμέουλερς), Γκλάβτσιτς, Μπερνάντου (90΄+13 Μίλετιτς), Μεντιέτα, Μύγας, Κόμπα (72΄ Βιγιαφάνιες), Κόσζτα (72΄ Κόντε).