Εκτός ένα μήνα ο Άλισον, χάνει εννέα ματς με Λίβερπουλ και Βραζιλία

Ο Βραζιλιάνος διεθνής τερματοφύλακας της Λίβερπουλ, Άλισον, αναμένεται να μείνει εκτός δράσης για τουλάχιστον ένα μήνα λόγω τραυματισμού στον μηριαίο, σύμφωνα με βρετανικά μέσα ενημέρωσης.
 Ο Άλισον τραυματίστηκε στη νίκη με 1-0 στην Κρίσταλ Πάλας το Σάββατο και αντικαταστάθηκε από τον Βίτεσλαβ Γιάρος μετά από 79 λεπτά.

Η Λίβερπουλ, η οποία βρίσκεται έναν βαθμό μπροστά από τη Μάντσεστερ Σίτι και την Άρσεναλ στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, δεν περιμένει να έχει τον τερματοφύλακα πίσω πριν από την επόμενη διεθνή διακοπή τον Νοέμβριο. Αυτό σημαίνει ότι θα χάσει παιχνίδια πρωταθλήματος με Τσέλσι, Άρσεναλ, Μπράιτον και Άστον Βίλα.
 Η Λίβερπουλ αντιμετωπίζει επίσης τη Λειψία και την Μπαγερ Λεβερκούζεν στο Champions League και θα αντιμετωπίσουν την Μπράιτον στο League Cup εκείνη την περίοδο.

Ερωτηθείς για τον τραυματισμό του Άλισον μετά τον αγώνα του Σαββάτου, ο προπονητής της Λίβερπουλ, Άρνε Σλοτ, είπε ότι ο Ιρλανδός Καοϊμχίν Κέλεχερ «είναι ο νούμερο δύο» τερματοφύλακας.
 Ο Κέλεχερ έχασε το παιχνίδι στο Πάλας λόγω ασθένειας, αλλά έκανε δύο εμφανίσεις για τη Λίβερπουλ τον περασμένο μήνα, σε μια νίκη πρωταθλήματος εναντίον της Μπόρνμουθ και μια νίκη στο     League Cup επί της Γουέστ Χαμ.

Ο Άλισον χάνει επίσης τους δύο αγώνες της Βραζιλίας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τη Χιλή και το Περού.