Ευρωπαϊκό U17 Baseball 5: Εκτός προημιτελικών… στις λεπτομέρειες η Εθνική

Στις… λεπτομέρειες έχασε η Εθνική ομάδα U17 το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Baseball 5, που διεξάγεται στη Σόφια της Βουλγαρίας.

Στη σημερινή δεύτερη ημέρα της φάσης των ομίλων, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα χρειαζόταν δύο νίκες στα τρία ματς που θα έδινε, μετά την χθεσινή επικράτησή της επί της Γερμανίας (2-1) και τις ήττες που προηγήθηκαν από Λιθουανία και Ολλανδία.

Απέναντι στην Ιταλία (εναρκτήριο ματς) οι διεθνείς δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 7-1. Πλέον, στα παιχνίδια που ακολουθούσαν με Ισραήλ (14:30) και Ρουμανία (15:30) το 2 στα 2 ήταν «μονόδρομος» (σ.σ. απαιτούνταν τρεις νίκες για την πρόκριση).

Η «γαλανόλευκη» επιβλήθηκε άνετα με 6-0 επί των Ισραηλινών, αλλά παρότι τα έδωσε όλα στο ντέρμπι με τους Βαλκάνιους κι έπαιξε καταπληκτική άμυνα, στην επίθεση δεν βρήκε διαδρόμους και ηττήθηκε… στις λεπτομέρειες με 1-0. Ως εκ τούτου με απολογισμό 4 ήττες και 2 νίκες στο 2ο γκρουπ έμεινε εκτός οκτάδας.

Η Εθνική ομάδα θα διεκδικήσει στη συνέχεια το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στις θέσεις 9-14, αρχής γενομένης με την αναμέτρηση της Παρασκευής (18/11, 09:30) με τη Μολδαβία.  Σε περίπτωση νίκης θα παίξει με τον 5ο του 1ου ομίλου στις 12:30 το μεσημέρι.