Παλικαρίσια πρόκριση για τη Δράμα στο European Cup του χάντμπολ

Πιο αποφασιστική στο κρίσιμο τελευταίο πεντάλεπτο, η Δράμα 1986 πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του European Cup ανδρών στο χάντμπολ, αποσπώντας ισοπαλία 26-26 από την Τίκβες στη Βόρεια Μακεδονία, στον αγώνα ρεβάνς του α΄ γύρου. Η ελληνική ομάδα κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ της 31-27 του πρώτου ματς και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την Άρενταλ από τη Νορβηγία.

Η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη φάνηκε να διατηρεί τον έλεγχο του ματς, προηγήθηκε 13-12 στο ημίχρονο και στο 40΄ το σκορ ήταν ισόπαλο 17-17. Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερα αναπάντητα γκολ (21-17 στο 46΄) και ισοφάρισαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα, μετατρέποντας τα τελευταία 14 λεπτά σε… θρίλερ. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο, η Δράκα κατόρθωσε με τρία σερί τέρματα (ένα από τον Κρητικό και δύο του Μανωλούδη) να μειώσει σε 24-23 και στο τέλος κατάφερε μάλιστα να αποφύγει την ήττα, ισοφαρίζοντας στα τελευταία δευτερόλεπτα με πέναλτι του Κοτσιώνη.

Οι συνθέσεις:
ΤΙΚΒΕΣ (Γκρτσέφσκι): Αναστασόφσκι 2, Μιγιάτοβιτς 1, Τεμελκόσκι 4, Βέλκοφ, Σοκόλοφ, Κοφιλόσκι 3, Ντιμόφσκι 7, Λάζοφ, Μανάσκοφ 3, Γκάτσεβιτς 2, Άρσιτς, Κότσεφ, Λέτιτς, Κριβοκάπιτς 1, Ντανέφσκι, Ανι 3
ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κρητικός 6, Κοτσιώνης 8, Χαϊτίδης 3, Πολύδωρος, Λαστσάκου, Τοζακίδης, Τουνγκελίδης 1, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 7, Μεσσήνης, Λαζαρίδης, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης, Γκρούμπιτς 1
Δίλεπτα 4-9. Πέναλτι 4/4-7/7.