Κολονία – Φορτούνα 2-2: Αυτοκτονία μέσα σε τρία λεπτά!

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ έφτασε κοντά σε μια πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην Κολονία, όμως μέσα σε τρία λεπτά οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 0-2 σε 2-2, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αναλυτικά οι σημερινοί αγώνες

Με το ματς Κολονία – Φορτούνα Ντίσελντορφ ολοκληρώθηκε η 27η αγωνιστική της Bundesliga. Σε ένα όχι ιδιαίτερα ποιοτικό παιχνίδι, η Φορτούνα κατόρθωσε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με τον Κάραμαν στο ’41, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Σκρζίμπσκι να πασάρει στον Τόμι, ο οποίος έκανε το 2-0 για την ομάδα του στο 62′. Λίγο νωρίτερα μάλιστα, η Κολονία έχασε πέναλτι που κέρδισε ο Ουτ στο 57′ από τον Μπόντζεκ. Ο ίδιος εκτέλεσε το πέναλτι αλλά ο Κάστενμαϊερ δεν τον άφησε να βρει δίχτυα.

Όλα έδειχναν ότι η Φορτούνα θα έφτανε σε μία άνετη εκτός έδρας νίκη, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 88′ ο Μοντέστε με κεφαλιά μείωσε σε 1-2 και τρία λεπτά αργότερα, στο 91′, ο Κόρδοβα ξανά με κεφαλιά ισοφάρισε για την ομάδα του. Έτσι, η Φορτούνα δεν μπόρεσε να φτάσει στον πόντο την Μάιντζ  και παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη και στο -3.

ΚΟΛΟΝΙΑ: Χορν, Λάιστνερ (90′ Τερόντε), Εχιζίμπουε (59′ Μέρε), Μπόρναου, Γιάκομπς (60′ Ντρέξλερ), Κάτερμπαχ (60′ Μοντέστε), Κάιντς (80′ Ρεξμπεκάι), Έκτορ, Σκίρι, Κόρδοβα, Ουτ.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ: Κάστενμαϊερ, Μπόντζεκ (73′ Σομπότκα), Γιόργκενσεν, Γκίσελμαν, Χόφμαν, Μοράλες, Τζίμερμαν, Στόγκερ (80′ Κασίμ), Τόμι (80′ Φινκ), Σκρζίμπσκι (62′ Τζίμερ), Καραμάν (73′ Χένινγκς).