Ο Λαμπρόπουλος στέρησε από τον Λεβαδειακό την πρώτη νίκη

Με γκολ του Βασίλη Λαμπρόπουλου στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΟΦΗ κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 1-1 από τον ανώτερο Λεβαδειακό, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Super League. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 46΄ με τον Μπάλτσι, αλλά το… πικρό φινάλε δεν τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν την παρθενική φετινή τους νίκη, ενώ η κρητική ομάδα έμεινε αήττητη για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι και διατηρεί την τέταρτη θέση, σε ισοβαθμία με τον Αρη.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου και απείλησαν στο 23΄, όταν ο Χριστογεώργος δεν συγκράτησε τη μπάλα σε μακρινό σουτ του Τσάπρα, αυτή στρώθηκε στον αμαρκάριστο Μπάλτσι, το τελείωμα του οποίου όμως δεν ήταν καλό. Ο ΟΦΗ «απάντησε» στο 28΄, με τα διαδοχικά σουτ των Λαμπρόπουλου και Μπάκιτς από καλή θέση να σταματούν σε σώματα αμυνομένων, ενώ η συνέχεια ως την ανάπαυλα δεν είχε κάτι αξιοσημείωτο.

Τα δεδομένα άλλαξαν με το ξεκίνημα του β΄ μέρους, καθώς το εξαιρετικό σουτ του Μπάλτσι έξω από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στον Λεβαδειακό στο 46΄. Οι παίκτες του Τραϊνού Δέλλα ήταν υποχρεωμένοι να ανοιχτούν και να ψάξουν την ισοφάριση, αλλά η απόδοσή τους ήταν πολύ κατώτερη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Παρότι όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ούτε ευκαιρία, οι φιλοξενούμενοι «έκλεψαν» το βαθμό στο 95΄, χάρη σε κεφαλιά του προωθημένου Λαμπρόπουλου μετά από σέντρα του Σενγκέλια.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Κίτρινες: Τσοκάι, Ρομό, Λιάγκας – Φούντας, Μπρεσάν, Χατζηθεοδωρίδης
Οι συνθέσεις:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Λιάγκας, Μεχία (82΄ Κωστή), Παπαδόπουλος, Τσοκάι (46΄ Πλέγας), Βήχος, Ρομό (88΄ Οζμπολτ), Ζίνι (65΄ Γιαννιώτας), Πεντρόσο (88΄ Εραμούσπε), Μπάλτσι, Τσάπρας
ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Γκονζάλεθ (79΄ Μαρινάκης), Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Μπάκιτς (54΄ Αποστολάκης), Μπαϊνοβιτς (79΄ Καραχάλιος), Φούντας (79΄ Ριέρα), Νους (62΄ Σαλσίδο), Σενγκέλια, Γιουνγκ