Βεζένκοφ και Σακό οι MVP της 2ης αγωνιστικής στη Euroleague

Νωρίς άρχισε και φέτος τη συλλογή ατομικών διακρίσεων ο Σάσα Βεζένκοφ. Ο άσος του Ολυμπιακού μοιράστηκε το βραβείο του MVP της 2ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα με τον Νιλ Σακό της Βιλερμπάν, για την απόδοσή της στις αναμετρήσεις με την Ζαλγκίρις Κάουνας και την Βίρτους Μπολόνια, αντίστοιχα.

Ο Βεζένκοφ οδήγησε την πειραϊκή ομάδα στην (πρώτη) νίκη (74-68) απέναντι στους Λιθουανούς, πρώτη για τους «ερυθρόλευκους» κατά την περίοδο 2024-25, σημειώνοντας έξι καθοριστικούς πόντους (από τους συνολικά 17 του) στο τελευταίο λεπτό, για να διώξει κάθε απειλή που μπορεί να είχε δημιουργήσει η εγγύτητα στο σκορ έως τότε.

Ο σταρ του Ολυμπιακού κι ένας από τους σημαντικότερους παίκτες της διοργάνωσης μέτρησε 17 πόντους (3/4δ., 0/1τρ., 11/13β.) και 11 ριμπάουντ, ενώ είχε μία κι ένα κλέψιμο παίζοντας για 24:38 λεπτά και συγκεντρώνοντας 30 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Από την πλευρά του, ο Σακό είχε 19 πόντους (9/11δ., 1/2β.), 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και άλλα τόσα μπλοκ στη νίκη της Βιλερμπάν (87-85) απέναντι στους Ιταλούς της Μπολόνια.