Ευρωπαϊκό Πινγκ Πονγκ Κωφών: Όγδοοι οι άνδρες στο ομαδικό, πέμπτες οι γυναίκες

Την 8η θέση κατέλαβαν οι άνδρες στο ομαδικό του 15ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Κωφών, που διανύει τη 2η εβδομάδα διεξαγωγής του, στις εγκαταστάσεις του SportCamp, στο Λουτράκι.
Με αντίπαλο την ισχυρή Πολωνία, οι Έλληνες αθλητές το «πάλεψαν», αλλά τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα με τους Πολωνούς να είναι αυτοί, που πήραν με συνολικό σκορ 3 νίκες, την 7η θέση.
Ήττα του Ζαφειράτου στο πρώτο παιχνίδι από τον Γιαμπλόνσκι. Ο Τατασόπουλος προσπάθησε αλλά φάνηκε κουρασμένος από τα συνεχόμενα παιχνίδια και τελικά γνώρισε την ήττα, από τον Κουρόφσκι. Τελευταίο παιχνίδι, ο Κωνσταντίνος Ζούζουλας με αντίπαλο τον πολύ καλό Πιετα και η Πολωνία με τρεις νίκες πήρε την 7η θέση.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των Ελλήνων

Γιαμπλόνσκι-Ζαφειράτος 11-7,11-3,11-7    3-0

Κουρόφσκι-Τατασόπουλος 11-7,11-8,13-11   3-0

Πιετα-Ζούζουλας 11-1,11-1,11-2           3-0

Ήττα από την Ισπανία

Ντέρμπι αποδείχθηκαν οι σημερινοί πρώτοι αγώνες της ημέρας κόντρα στην Ισπανία. Η ελληνική τριάδα δεν μπήκε καλά καθώς ο Ζαφειράτος ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα. Ο Αλεξάνδρος Τατασόπουλος νίκησε στο δεύτερο αγώνα ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες και έδωσε ελπίδες για ανατροπή. Η «μονομαχία» Ζούζουλα-Ρουίθ -ο 65χρονος Ισπανός είναι από τους μεγαλύτερους σε ηλικία παίκτες των αγώνων-ήταν πραγματικά εντυπωσιακή με τον Ρουίθ να παίρνει τελικά τη νίκη με 3-0.
Ο Τατασόπουλος κλήθηκε μέσα σε λίγα λεπτά να δώσει και δεύτερο αγώνα, όπου τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σετ 3-1 σετ και η Ελλάδα με 3-1 στο σύνολο με την  Ισπανία, να είναι αυτή που θα αγωνισθεί για τις θέσεις 5-6 και την εθνική μας για 7-8 με την Πολωνία η οποία ηττήθηκε από τη Βουλγαρία με 3-2 σετ.

Μαρτίνεθ-Ζαφειράτος 11-5,9-11,11-4,11-2      3-1
Μουνιόθ-Τατασόπουλος 7-11,8-11,6-11          0-3
Ρουίθ-Ζούζουλας 11-2,11-1,11-2               3-0
Μαρτίνεθ-Τατασόπουλος 12-10,10-12,11-4,11-8  3-1

Η Ουκρανία το χρυσό στους άνδρες

Η Ουκρανία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό των ανδρών, λίγες ώρες μετά την κατάκτηση του χρυσού και στις γυναίκες.
Στον τελικό η τριάδα της επικράτησε της αντίστοιχης , της Αυστρίας με 3-0 σύνολο νικών  και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Στην 3η θέση, οι φιναλιστ των ημιτελικών. Η Λιθουανία που ηττήθηκε από την Ουκρανία με 3-0 και η Τουρκία που γνώρισε την ήττα από την Αυστρία με 3-1.

Οι γυναίκες

Την 5η θέση κατέλαβαν οι γυναίκες στο ομαδικό, στον έναν όμιλο, όπως διαμορφώθηκε. Σήμερα (Δευτέρα, 21/10) τελευταίος αντίπαλος στον όμιλο ήταν η ισχυρή Πολωνία με τη χώρα μας να γνωρίζει τρεις ήττες, στους ισάριθμους αγώνες.

Η Σοφία Μελέτη αγωνίστηκε κόντρα στη Λετσίνσκα και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (2-11,0-11,2-1). Στη συνέχεια την ήττα γνώρισε και η Εριέτα Ευθυμίου από την Γκαμπριέλα Ντίσκενβιτς με το ίδιο σκορ (1-11,2-11,1-11) όπως και το διπλό με 3-0 ηττήθηκαν οι Μελέτη-Σμιρνόβα από τις Λετσίνσκα-Σμιζέφσκα (1-11,1-11,2-11).

Την πρώτη θέση στο ομαδικό γυναικών πήρε η Ουκρανία, τη 2η η Πολωνία και την 3η η Ουγγαρία.