Πήρε βαθμό η Λαμία στη Λιβαδειά (2-2)

Η ισοπαλία έχει γίνει «δεύτερη φύση» στον Λεβαδειακό, που μία εβδομάδα μετά το έπος στο Φάληρο, όταν απέσπασε το βαθμό από τον Ολυμπιακό επιστρέφοντας από το 0-2, απόψε επανέλαβε το ίδιο αποτέλεσμα και σκορ (2-2) στην έδρα του απέναντι στη Λαμία.

Η ομάδα της Λιβαδειάς παραμένει χωρίς νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα καθώς είναι αξιοσημείωτη η αδυναμία της να κρατήσει το αποτέλεσμα. Σήμερα βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα «αποδυτήρια», ανέτρεψε την κατάσταση, προηγήθηκε αλλά γι΄ άλλη μια φορά δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «πράσινους» ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με ένα συρτό και όχι ιδιαίτερα δυνατό σουτ του Φουρτάδο που ξεγέλασε τον Γκροφ, εν μέρει δικαιολογημένα καθώς ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν είχε καθαρό οπτικό πεδίο.

Η συνέχεια ωστόσο ως το τέλος του ημιχρόνου ανήκε στους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου, που έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Όζμπολτ στο 13΄ (τακουνάκι που απέκρουσε ο Κόστιτς), ενώ στο 20΄ ο Τσοκάι ανάγκασε τον γκολκίπερ της Λαμίας σε σπουδαία επέμβαση για να βγάλει το σουτ που επιχείρησε ο Αλβανός μέσος από τα 30 μέτρα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πεντρόζο ανατράπηκε εντός της περιοχής από τον Ραντόνια, ο Παπαπέτρου έδειξε πέναλτι (επιβεβαιώθηκε και με το VAR) και ο Όσμπολτ εκτέλεσε εύστοχα στο 25΄ για το 1-1.

Με τον αγώνα να έχει πολύ καλό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή με νέο πέναλτι, το οποίο αυτή τη φορά εκτέλεσε ο Ρόμο στο 58΄ και είχε κερδίσει δύο λεπτά νωρίτερα ο Ζίνι από τον Γκοτζαμανίδη, όπως είχε κάνει και την περασμένη Κυριακή με τον Ντόη.

Η Λαμία δεν πτοήθηκε πάντως και στο 71ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση με τον Λέικ, με τον Φουρτάδο από σκόρερ να γίνεται δημιουργός αυτή τη φορά περνώντας μια έξοχη ασίστ με εξωτερικό φάλτσο στον σκόρερ κι εκείνος να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Παπαπέτρου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσοκάι, Λαμαράνα, Πεντρόζο – Φουρτάδο

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκροφ, Λιάγκας, Λαμαράνα (54΄ Βήχος), Όζμπολτ (54΄ Ρόμο), Τσοκάι, Μορέιρα (69΄ Πλέγας), Γιαννιώτας (54΄ Ζίνι), Κατρής, Πεντρόζο, Μπάλτσι (83΄ Κωστή), Τσάπρας.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόστιτς, Γκοτζαμανίδης, Γιαννούτσος, Σιόβας, Ραντόνια, Ρινγκ (85΄ Σαραμαντάς), Νούνιες, Μπίκοφ (76΄ Δοϊρανλής), Φουρτάδο, Βλαχομήτρος (64΄ Λέικ), Αθανασακόπουλος (46΄ Γκουίντο).