Αήττητη η ΑΕΚ (66-87 το Μεσολόγγι)

Στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα της Basket League θα περάσει τη νύχτα του Σαββάτου (21/11) η ΑΕΚ, «συγκάτοικος» με το Μεσολόγγι, το οποίο νίκησε, 66-87, στο… ρελαντί, στο ΔΑΚ Αγρινίου, για την 5η αγωνιστική. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν κυρίαρχη στα ριμπάουντ με 41 έναντι 29 των γηπεδούχων, Μαυροειδής (8ρ.) και Ματσιούλις (7ρ.) ήταν οι κυρίαρχοι των «αιθέρων», την ώρα που οι Ματ Λοτζέσκι (4/8 τρίποντα) και Νίκος Γκίκας (3/5 τρίποντα)«βομβάρδισαν» το αντίπαλο καλάθι, έξω από τα 6.75. Πέντε παίκτες των «κιτρινόμαυρων» ήταν διψήφιοι, με τον Λοτζέσκι να μετρά 14 πόντους, 13 ο Ματσιούλις, 12 ο Μορέιρα και από 11 οι Κατσίβελης, Γκίκας. Αυτή ήταν η 4η διαδοχική νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην Α1 φέτος για την Ένωση και 3η εκτός έδρας.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Double Double Αγραβάνη και 1η νίκη του Προμηθέα

Πρώτος σκόρερ του Μεσολογγίου που υπέστη τη δεύτερη διαδοχική ήττα του, μετά από αυτήν στο Περιστέρι την περασμένη Κυριακή, αναδείχτηκε ο Τσαντ Μπράουν με 17. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έχει έναν περισσότερο αγώνα από την ΑΕΚ και ρεκόρ 3-2. Περιστέρι και Ηρακλής ακολουθούν με 7 βαθμούς, αλλά αύριο (22/11, 17:00) θα λύσουν τις μεταξύ τους διαφορές στο Ιβανώφειο και μία εκ των δύο θα βρεθεί μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 37-56, 50-68, 66-87

Η ΑΕΚ μπήκε «καυτή» στο παρκέ από την πρώτη περίοδο και με ευστοχία έξω από τη γραμμή του τριπόντου οικοδόμησε νωρίς διαφορά ασφαλείας. “Bomber” της Ένωσης δεν ήταν άλλος από τον συνήθη… ύποπτο Ματ Λοτζέσκι που είχε 3/4 τρίποντα στην 1η περίοδο. Μετά το 17-32 στο 10ο λεπτό, όλα είχαν γίνει εύκολα για τους παίκτες του Παπαθεοδώρου που προηγήθηκαν με +19 (37-56) στο φινάλε του πρώτου μέρους (11/19 δίποντα και 8/17 τρίποντα η ΑΕΚ στο ημίχρονο). Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε ολόκληρο το β΄ μέρος, αφού οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου δεν είχαν επιθετικές λύσεις, εγκλωβισμένοι στην αποτελεσματική άμυνα των «κιτρινόμαυρων».

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γκριν 7, Φέργκιουσον 10 (2), Αγραβάνης 13 (1), Αμάρντι 2, Μπράουν 17, Λάνγκφορντ 4, Χονδρογιάννης 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 5 (1), Χατζηνικόλας 2, Γράβας 2
ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 4, Γκίκας 11 (3), Μαυροειδής 8, Λοτζέσκι 14 (4), Ρογκαβόπουλος 7 (1), Μορέιρα 12, Ματσιούλις 13 (1), Κατσίβελης 11 (1), Ζήσης 5, Γόντικας 2, Μωραΐτης