Σάμπο-Παγκόσμιο: Πέμπτος ο Αριστοτέλης Καρατσίν στα -98 κιλά, άτυχος ο Αντώνης Μπιτζάμοβ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΕ-ΜΠΕ ΣΤΗ ΛΑΡΝΑΚΑ: ΑΣΠΑΣΙΑ ΒΕΛΟΝΑΚΗ

Την 5η θέση κατέλαβε ο Αριστοτέλης Καρατσίν στην κατηγορία των -98 κιλών στους νέους άνδρες, κατά την 3η ημέρα των αγώνων του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος σάμπο νέων ηλικιών στη Λάρνακα. Αν και ο Έλληνας σαμπίστας ηττήθηκε με 4-0 από τον μετέπειτα Παγκόσμιο Πρωταθλητή, Γεωργιανό Ρομέο Νικαμπάτζε στον γύρο των «16», ο τελευταίος προκρίθηκε στα σημεία (0-0) απέναντι στον Λιθουανό Γεγκόρ Τσουπάλοφ ανοίγοντας τον δρόμο σε επαναληπτικό για τον Αριστοτέλη Καρατσίν.

Ο Έλληνας αθλητής νίκησε στα σημεία τον Τσουπάλοφ (0-0) και προκρίθηκε στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου. Εκεί, όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ρώσο Ρουσλάν Σομένκο, αφού ηττήθηκε με 4-0. Ο Σομένκο κρέμασε στο στήθος το χάλκινο μετάλλιο. Το χρυσό μετάλλιο στα -98 κιλά των νέων ανδρών κατέκτησε ο Γεωργιανός, Ρομέο Νικαμπάτζε που επιβλήθηκε με 4-0 του Ρουμάνου, Μιχάι Τάλπος, από τη Ρουμανία.

Ο Αντώνης Μπιτζάμοβ, αγωνίστηκε για την Ελλάδα, στην κατηγορία των -71 κιλών των νέων ανδρών. Όμως, ο Μπιτζάμοβ έδωσε μόνο έναν αγώνα, αφού ηττήθηκε από τον Ισραηλινό Γιανάι Καντός με 3-0. Ο τελευταίος γνώρισε την ήττα στην αμέσως επόμενη φάση, από τον Μπατντάβα Μπατκούγιαγκ (2-4) και έτσι δεν δόθηκε η ευκαιρία στον Μπιτζάμοβ να συνεχίσει στον δρόμο προς το βάθρο.