«Φτιαγμένη» ενόψει Ολυμπιακού η Μαρσέιγ

Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες, η Μαρσέιγ «ξέσπασε» στη Μπορντό και με το άνετο 3-1 ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας (και στο -3 από την κορυφή), τέσσερις ημέρες πριν από τον αγώνα με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς με τα γκολ των Τοβέν στο 5′ (έχασε και πέναλτι στο 14′) Αμαβί (54′) και το αυτογκόλ του Πάμπλο στο 64′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 83′ με το γκολ του Μαγιά.

Νωρίτερα, η Λοριάν σημείωσε σημαντική νίκη στην έδρα της Ρεμς με 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Κασάμα, αλλά στη συνέχεια η Λοριάν κυριάρχησε και πήρε τη νίκη. Να σημειωθεί πως ο Τάσος Δώνης μπήκε αλλαγή για τη Ρεμς στο 81ο λεπτό και στο 90′ αποβλήθηκε, όπως είχε αποβληθεί και ο Κασάμα για τους γηπεδούχους στο 70ο λεπτό.