Άνετα η Σοσιεδάδ 3-0 την Χετάφε

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ «λύγισε» την αντίσταση της Χετάφε με 3-0, στην έδρα της, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα των Βάσκων πήρε τους τρεις βαθμούς με το εύστοχο πέναλτι του Μίκελ Ογιαρθάμπαλ στο 28ο λεπτό και στη συνέχεια με τα γκολ των Μερίνο (79′) και Πορτού (81′). Στο άλλο βραδυνό ματς Ελτσε και Ουέσκα μοιράστηκαν τους βαθμούς χωρίς γκολ (0-0).

Βασικός κι αναντικατάστατος στην ενδεκάδα των φιλοξενούμενων ήταν ο Δημήτρης Σιόβας.

Νωρίτερα, η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν μπόρεσε να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση της Βιγιαρεάλ και έμεινε, μέσα στην έδρα της, στο 0-0. Στο μεταξύ, την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, και μάλιστα εκτός έδρας, πέτυχε η Εϊμπάρ, επικρατώντας στην έδρα της Βαγιαδολίδ με 2-1.

Τη νίκη χάρισε στην ομάδα του ο Κέβιν Ροντρίγκες στο 90ο λεπτό του αγώνα, μολονότι η Εϊμπάρ αγωνίστηκε από το 73′ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πάπε Ντιόπ.