Έβερτον: Κέρδισε την έφεση για την κόκκινη κάρτα στον Κάλμπερτ-Λιούιν

Η Έβερτον κέρδισε την έφεση  που κατέθεσε για να ακυρωθεί η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ντόμινικ Κάλμπερτ-Λιούιν κατά την ισοπαλία 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας στο Κύπελλο Αγγλίας, ανέφερε σήμερα (9/1) η FA σε ανακοίνωσή της.

«Ο Ντόμινικ Κάλμπερτ-Λιούιν θα είναι διαθέσιμος για τους επόμενους τρεις αγώνες της Έβερτον μετά από επιτυχή αξίωση για παράνομη αποβολή», ανέφερε.

Ο Κάλμπερτ-Λιούιν αποβλήθηκε για σοβαρό φάουλ στο παιχνίδι της περασμένης Πέμπτης.
Ο επιθετικός είχε κοντραριστεί με τον Ναθάνιελ Κλάιν έξω από τη μεγάλη περιοχή  και ο παίκτης της Έβερτον…βγήκε από την κόντρα με τη μπάλα χωρίς να δοθεί φάουλ πριν επέμβει το VAR.
 Στη συνέχεια, ο διαιτητής Κρις Κάβανα παρακολούθησε την επανάληψη και έδειξε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Έβερτον με 10 παίκτες στο 79ο λεπτό.
 Ο προπονητής της Έβερτον, Σον Ντάιτς, δήλωσε μετά τον αγώνα ότι εξακολουθούσε να είναι οπαδός του VAR αλλά ότι είχε αρχίσει να δοκιμάζει την υπομονή του.