«Αετοί»… «μάδησαν» τα «παγώνια» (Λιντς-Κρίσταλ Πάλας 1-5)

«Ο θάνατός σου, η ζωή μου» ήταν το ματς στο «Ελαντ Ρόουντ» για Λιντς και Κρίσταλ Πάλας. Κυρίως για τα «παγώνια» η νίκη ήταν μονόδρομος για να απομακρυνθούν ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις, ωστόσο, οι Λονδρέζοι, με εντυπωσιακή ανατροπή σε λιγότερο από 15 λεπτά έφυγαν θριαμβευτές με το εμφατικό 5-1, ανέβηκαν στους 33 βαθμούς κι έκαναν το πιο αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Δύο στα δύο για την Πάλας με τον Ρόι Χότζσον στον πάγκο της και με μεγάλο πρωταγωνιστή το νεαρό Γάλλο μέσο, Μισέλ Ολίζ, ο οποίος μπορεί να μη σκόραρε, αλλά μοίρασε τρεις ασίστ!.

Προηγήθηκε το εντός έδρας 2-1 επί της Λέστερ και σήμερα η σπουδαία νίκη επί της Λιντς, με τον έμπειρο τεχνικό να φέρνει… άλλο αέρα στους Λονδρέζους, οι οποίοι στις 15/04 έχουν άλλη μία επικίνδυνη έξοδο στο «Σεντ Μέρις» με τη Σαουθάμπτον.

Η… περιπέτεια για τους γηπεδούχους συνεχίζεται, μιας και παρέμειναν στους 29, μόλις δύο μπροστά από την 18η Νότιγχαμ. Η Λιντς, μάλιστα, προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκορ με τον Μπάμφορντ (21΄), αλλά το γκολ της ισοφάρισης των «αετών» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ μέρους αποδείχθηκε καθοριστικό.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους το συγκρότημα του Ρόι Χότζσον σκόραρε δύο φορές (53΄, 56΄) και με σωστή διαχείριση στο υπόλοιπο της αναμέτρησης έφυγε με το πολύτιμο «διπλό».

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ης αγωνιστικής στην Premier League:

Μάντσεστερ Γ.-Έβερτον         2-0