Ανατροπή και «διπλό» για την Λιλ

Μετά από δύο σερί απώλειες βαθμών (1 νίκη, 1 ισοπαλία), η Λιλ μπήκε και πάλι σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων με πολύτιμο «διπλό» και μάλιστα με ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με το… καλησπέρα να χάνουν με 1-0 από τη Ρεν, μετά το τέρμα του Γκουιρί στο 1΄, αλλά λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Ζεγκρόβα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιλ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, είχε τις ευκαιρίες, αλλά έπρεπε να συμπληρωθούν 85 λεπτα για να σημειώσει ο Καμπελά την ανατροπή, η οποία σφραγίστηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Γκόμες, όταν ο Πορτογάλος διαμόρφωσε το τελικό 3-1, για την 22η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Με την αποψινό «διπλό» η Λιλ μείωσε τη διαφορά της από την πέμπτη Ρεν στους 2 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1:

Παρί Σεν Ζερμέν-Τουλούζ  2-1
(38΄ Χακίμι, 58΄ Μέσι – 20΄  Φαν ντε Μπούμεν)
Τρουά-Λιόν               1-3
(62΄ Λόπες – 43΄ Μπαρκολά, 59΄ Σερκί, 90+3΄ Λακαζέτ)
Ρεν-Λιλ                  1-3