«Αντίο» Ευρώπη με ήττα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με ήττα το εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του στη Euroleague Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» δεν τα κατάφεραν στην έδρα της Βαλένθια, για την 14η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης και με το τελικό 66-55 «τερμάτισαν» στην τελευταία θέση του Α’ ομίλου με το αρνητικό ρεκόρ 1-13. Στον αντίποδα, οι «νυχτερίδες» κατέλαβαν την τρίτη θέση με ρεκόρ 9-5 και συνεχίζουν στην προημιτελική φάση.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας του Ολυμπιακού στα τρίποντα (5/23), τα 15 λάθη και η κάκιστη αμυντική δεύτερη περίοδος, όταν δέχθηκε 21 πόντους, συνέβαλαν ώστε η ελληνική ομάδα να χάσει την επαφή με τη Βαλένθια στο ημίχρονο (39-28 στο 20΄). Οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν για την υπέρβαση στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 14-8 μείωσαν σε 47-42 στο 30΄. Ωστόσο, στον… επίλογο του αγώνα έμειναν από δυνάμεις, με τη Βαλένθια να φτάνει άνετα στη νίκη με 65-55.

Κορυφαία του Ολυμπιακού η Μέγκαν Γκούσταφσον με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 39-28, 47-42, 65-55

Η σύνθεση του Ολυμπιακού (Νίκλας): Νικολοπούλου 8 (1), Σουκ 2, Σταμολάμπρου 11 (3), Σύρρα, Αγιούσο 10, Δίελα, Γκούσταφσον 22 (1), Σκόριτς, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη 2.