Απογoήτευση στους Γάλλους που είδαν τη δόξα του Μουντιάλ να χάνεται

Απογοητευμένοι στο φινάλε της διαδικασίας των πέναλτι, οι Γάλλοι οπαδοί παρακολούθησαν με κομμένη την… ανάσα από τις τηλεοράσεις σε μπαρ και σαλόνια σε όλη τη χώρα τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, που βρήκε θριαμβεύτρια την Αργεντινή.

Στο κατάμεστο αθλητικό μπαρ «Belushi» στο Παρίσι, κάποιοι έμειναν ακίνητοι, κουνώντας τα κεφάλια με δυσπιστία σε έναν αγώνα που η Αργεντινή κυριάρχησε στα πρώτα 80 λεπτά, πριν ο Κιλιάν Μπαπέ σημάνει την αντεπίθεση και κάνει τους Γάλλους φιλάθλους να σκεφτούν ότι θα μπορούσαν να κλέψουν μια απίθανη νίκη.

«Είναι τόσο απογοητευτικό. Επιστρέψαμε και πιστέψαμε ότι μπορούσαμε να τα καταφέρουμε», είπε ο Ρομέιν Σιν καθώς μια μικρή ομάδα Αργεντινών πανηγύριζε δίπλα του τη νίκη της «Αλμπισελέστε» στα πέναλτι.

Οι Γάλλοι είχαν ελάχιστους λόγους να ζητωκραυγάζουν, η ομάδα τους δυσκολευόταν να κάνει έστω και ένα σουτ στο τέρμα, πριν ο Μπαπέ στο 80ο λεπτό μειώσει σε 2-1 από την άσπρη βούλα και στη συνέχεια ισοφαρίσει σε 2-2.

Οι φωνές “Allez les Bleus” (Πάμε «Μπλε») αντήχησαν στο «Belushi» και η μπύρα εκτοξεύτηκε στον αέρα αφού ο 23χρονος είχε οδηγήσει τον τελικό στην παράταση.

Ο τελικός έμοιαζε και πάλι να είναι της Αργεντινής αφού ο Λιονέλ Μέσι έδωσε και πάλι προβάδισμα, πριν ο Μπαπέ δώσει νέα παράταση στα όνειρα των Γάλλων και στείλει το ματς στα πέναλτι, όπου αυτή τη φορά, η «Αλμπισελέστε» δεν έκανε λάθη.

«Το να χάνεις στα πέναλτι είναι φρικτό», είπε ο Ουσμάν Ντιό, ο οποίος χρησιμοποίησε τη σημαία των «τρικολόρ» για να τον προστατεύσει από τη βροχή καθώς κατευθυνόταν προς το σπίτι. «Ο Μέσι το άξιζε όμως», παραδέχθηκε.

«Ξυπνήσαμε πολύ αργά. Δείξαμε πραγματική δύναμη χαρακτήρα, αλλά όταν φτάνεις στα πέναλτι είναι 50-50», είπε απογοητευμένος ο Ζορντάν Ταμπουτέ καθώς κατέβαζε την τελευταία του μπύρα.

Ο Γάλλος πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα από την κερκίδα, παρηγόρησε αργότερα τον Μπαπέ στον αγωνιστικό χώρο.

«Οι «Μπλε» μας άφησαν να ονειρευόμαστε», έγραψε στο Twitter ο πρόεδρος.

Περισσότεροι από 14.000 αστυνομικοί είχαν αναπτυχθεί σε όλη τη Γαλλία με σχεδόν 3.000 μόνο στο Παρίσι για να μην ξεφύγουν οι εορτασμοί.

Μικρές ομάδες νεαρών πέταξαν αντικείμενα σε αστυνομικούς στις πόλεις Λιόν και Μπορντό, όπως ανέφεραν οι τοπικές αρχές και τα γαλλικά MME.