Δωδέκατος ο Μαραμενίδης στο ευρωπαϊκό Formula Kite

Ικανοποιητική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αλέξανδρος Κάμερον Μαραμενίδης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας Formula Kite, που ολοκληρώθηκε στο Πόρτσμουθ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το μοναδικό «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Μεταξύ των 71 συμμετεχόντων, ο Ελληνας ιστιοπλόος αντιμετώπισε ορισμένους σπουδαίους αθλητές και συμμετείχε στον «χρυσό στολίσκο» των 25 σκαφών, όμως δεν εξασφάλισε θέση στην πρώτη 10άδα, με αποτέλεσμα να μην συμμετάσχει στην ημιτελική φάση. Τελικά, κατέλαβε την 12η θέση με 104 βαθμούς.

Στις 14 κούρσες του προγράμματος ο Μαραμενίδης τερμάτισε στις θέσεις 7, 6, 5, 6, 7,  15, 7, 10, 16, 26, 4, 22, 13 και 15.

Την πρόκριση για την κορυφαία αθλητική διοργάνωση του πλανήτη, πήρε το σκάφος από την Μεγάλη Βρετανία και προστέθηκε στον κατάλογο των οκτώ χωρών που εξασφάλισαν την πρόκριση από το πρόσφατο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Χάγης. Πρόκειται για τις Σινγκαπούρη, Σλοβενία, Γαλλία, Αυστρία, Ιταλία, Κύπρος, Κίνα και Kροατία.

Σε εθνικό επίπεδο, στον αγώνα του Πόρτσμουθ, η Ελλάδα ήταν 4η πίσω από την Μ. Βρετανία, την Γερμανία και την Πολωνία.