Η Παρί ΣΖ ξέφυγε παρότι δε νίκησε…

Βαθμολογική απώλεια χωρίς συνέπειες υπέστη η πρωτοπόρος Παρί Σεν Ζερμέν στο «Stade Bollaert-Delelis», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι Παριζιάνοι ήταν μέχρι το 90+2΄ αντιμέτωποι με τη δεύτερη εφετινή ήττα τους στη Ligue 1, βλέποντας τη Λανς να κρατάει το 1-0 που είχε γράψει ο Φοφανά στο 62΄. Ωστόσο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαινάλντουμ διαμόρφωσε το τελικό 1-1, μετά από ασίστ του Μπαπέ, επιβεβαιώνοντας ότι η πρωτοπόρος της κατάταξης αρνείται να χάσει!

Ακόμη πάντως κι αν έχαναν οι «πρωτευουσιάνοι», πάλι αδιάφορο θα τους ήταν, καθώς η διαφορά από τη διώκτρια Μαρσέιγ, η οποία ηττήθηκε σήμερα, θα ήταν 12 βαθμοί…

Νωρίτερα, η Μπρεστ ανέτρεψε τα προγνωστικά και νίκησε μέσα στο «Βελοντρόμ» τη Μαρσέιγ με 2-1. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι προηγήθηκε με το γκολ του Γκέρσον στο 29ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια έριξε την απόδοση της και η Μπρεστ έφθασε στη μεγάλη νίκη με τα τέρματα των Φεβρ (53′ πεν.) και Ονορά (70′).