«Μαγικός» Ντόντσιτς οδηγεί το Ντάλας στον τελικό

Μ’ ένα μακρυνό σουτ στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Σλοβένος «μάγος», Λούκα Ντόντσιτς, οδήγησε τους Μάβερικς στην νίκη με 109-108 επί των Τίμπεργουλβς κι έτσι η ομάδα του Ντάλας προηγείται με 2-0 νίκες στον τελικό της Δυτικής Περιφέρειας του ΝΒΑ.

Ο κορυφαίος άσος του ΝΒΑ, ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής της ομάδας του, καθώς με ακόμη ένα triple double (32 πόντοι, 13 ασίστ, 10 ριμπάουντ), ήταν καταλυτικός στην ανατροπή των «Μαβς», που βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και 1 πόντους, ενώ ένα λεπτό πριν την λήξη του ματς ήταν πίσω στο σκορ με πέντε πόντους. Ωστόσο, ο Ντόντσιτς και η… παρέα του «ροκάνισαν» την διαφορά και τέσσερα δεύτερα πριν το τελευταίο σφύριγμα, ο Σλοβένος ευστόχησε χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του, καθώς ο Ναζ Ριντ έχασε το τελευταίο σουτ.

«Το πλάνο του παιχνιδιού σε αυτήν την κατοχή, ήταν να δώσουμε την μπάλα στον Λούκα, ώστε να κάνει ό,τι κάνει ο Λούκα σε τέτοιες στιγμές», εξήγησε ο προπονητής των Μάβερικς, Τζέισον Κιντ και πρόσθεσε: «Μιλήσαμε για την ιδέα ενός σουτ δύο πόντων, αλλά όταν άρχισε να κάνει τον Ρούντι Γκόμπερτ να… χορεύει, είδαμε το «βήμα-πίσω» να έρχεται και τα υπόλοιπα ήταν… γραμμένα».

Αξίζει να σημειωθεί, ότι η τέταρτη περίοδος ήταν συναρπαστική, καθώς το προβάδισμα άλλαξε κάτοχο 11(!) φορές.

Ο Ντάνιελ Γκάφορντ βοήθησε το Ντάλας με 16 πόντους και πέντε μπλοκ, ενώ ο Ιβρινγκ (20π.) τόνισε πως «όλοι συνέβαλαν στην νίκη». Παράλληλα, ο Αντονι Εντουαρντς σημείωσε 21 πόντους, πήρε πέντε ριμπάουντ και μοίρασε επτά ασίστ, ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ σημείωσε 18 πόντους και ο Γάλλος πιβότ, Ρούντι Γκόμπερτ σκόραρε 16 πόντους και πήρε 10 ριμπάουντ.