Με σερί 14-0 η εθνική «καθάρισε» 19-5 την Κροατία και «βλέπει» μετάλλιο

Η εθνική υδατοσφαίριση των κορασίδων δυσκολεύτηκε για 13 αγωνιστικά λεπτά απέναντι στην γηπεδούχο Κροατία, αλλά όταν βρήκε ρυθμό ήταν ασταμάτητη. Το συγκρότημα του Γιώργου Τσόκα επικράτησε με το εντυπωσιακό 19-5 στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ15 του Ζάγκρεμπ, εξασφάλισε θέση στην τετράδα της διοργάνωσης και θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο.

Αντίπαλος της ελληνικής ομάδας στον ημιτελικό, αύριο Πέμπτη (29/6) στις 8 μ.μ., θα είναι η Ουγγαρία. Οι Μαγυάρες νωρίτερα συνέτριψαν 23-5 τη Γερμανία και γενικά δείχνουν ως τώρα το φαβορί της διοργάνωσης.

Η Κροατία προέβαλε σθεναρή αντίσταση μέχρι τρία λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου, όπου το σκορ ήταν ισόπαλο 5-5. Στη συνέχεια, όμως, η εθνική έκλεισε το ημίχρονο με σερί 4-0 και πήρε σημαντικό προβάδισμα, ενώ η “Χρβάτσκα” έχασε πολύ νωρίς δύο βασικές παίκτριες (την αρχηγό Ρογκούλι και την Μόγιας) με τρεις ποινές. Από κει και πέρα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κυριάρχησε απόλυτα, κράτησε απαραβίαστη την εστία του στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης και, με κορυφαία τη Νεφέλη Κρασσά, έφτασε δια περιπάτου στη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 6-2, 6-0, 4-0