Νίκη παραμονής η Μπόχουμ

Η Μπόχουμ κυριάρχησε για 70 λεπτά απέναντι στη Χοφενχάιμ, προηγήθηκε με 3-0 και μολονότι οι φιλοξενούμενοι «αντέδρασαν» στο τελευταίο εικοσάλεπτο με τα δύο γκολ του Κράμαριτς, πήρε εντέλει μία τεράστιας αξίας και σημασίας νίκη με 3-2 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μπόχουμ μετά από 8 σερί αρνητικά αποτελέσματα (2 ισοπαλίες, 6 ήττες, τελευταίο τρίποντο στις 18 Φεβρουαρίου στο 3-2 επί της Μπάγερν) και την έφερε πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη, στην τελική ευθεία της σεζόν.

Μία νίκη που είχε την «υπογραφή» του Κέβιν Στόγκερ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (34′, 64′) με τον Πάσλακ να προσθέτει ακόμη ένα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Η Χοφενχάιμ προσπάθησε για τη μεγάλη… επιστροφή στο τέλος με δύο τέρματα του Κράμαριτς (73′, 84′), όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το ισχνό προβάδισμά τους ως το φινάλε, πανηγυρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπόχουμ-Χοφενχάιμ                        3-2
(34΄, 64΄ Στόγκερ, 45΄+2΄ Πάσλακ – 73΄, 84΄ Κράμαριτς)