Νωρίς-νωρίς η πρώτη απώλεια για τον Άγιαξ

Νωρίς-νωρίς είχε την πρώτη του απώλεια στο πρωτάθλημα ο Αγιαξ, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος, 2-2, εκτός έδρας με την Εξέλσιορ στο δεύτερο χρονικά ματς της 2ης αγωνιστικής της Eredivisie.

Ο «Αίαντας» προηγήθηκε με τον Μπρομπέι στο 25΄, ακυρώθηκε με την χρήση VAR το γκολ που πέτυχε ο ίδιος ο στο 41΄, ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Χόρεμανς.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος (48΄) ο Νικόλας Αγραφιώτης (γεννήθηκε στην Ολλανδία από Έλληνα πατέρα και μητέρα από τη Σερβία) έδωσε προβάδισμα στην Εξέλσιορ, για να «γράψει» το τελικό 2-2 ο Κλάασεν στο 72΄, δώδεκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος και η βαθμολογία:

Χεράκλες-Ναϊμέγκεν                2-1
Εξέλσιορ-Άγιαξ                    2-2