Ο ΑΟ Θήρας απέκλεισε τον Ολυμπιακό

Ο ΑΟ Θήρας συμπλήρωσε το «παζλ» των ημιτελικών στο Κύπελλο Γυναικών, αφήνοντας εκτός συνέχειας τον κάτοχο του τίτλου Ολυμπιακό, του σταμάτησε το σερί των 39 νικών οποίου καθώς επιβλήθηκε με 3-1 στη Σαντορίνη.

Η ομάδα των Κυκλάδων ήρθε να προσθέσει το όνομά της δίπλα σε εκείνα του ΠΑΟΚ, που νωρίτερα είχε αποκλείσει τη Λαμία και των Παναθηναϊκού, Άρη που είχαν εξασφαλίσει την παρουσία τους άνευ αγώνα, στην κλήρωση που είχε διενεργηθεί.

Ο ΑΟ Θήρας προκρίθηκε στη τετράδα του Κυπέλλου για τέταρτη φορά στην ιστορία του και μάλιστα συνεχόμενη, καθώς είχε προκριθεί αλλά δεν ολοκληρώθηκε η διοργάνωση λόγω της πανδημίς.

Τα σετ: 25-21, 22-25, 25-22, 25-17.

Με πίεση στο σερβίς, αποτελεσματικό μπλοκ και τις Αμερικανίδες Άλις Γουάλας – Κέντρα Ντάλκε να τελειώνουν τις επιθέσεις τους, οι γηπεδούχες προβάδισμα με 11-4, 16-9 και 19-10, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.

Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντέδρασε, μείωσε τα λάθη, κράτησε την υποδοχή και βρήκε λύσεις με τις κεντρικές Μαρία Νομικού, Γεωργία Αργυρίου και τις Σία Τοτσίδου, Φερονίκη Ζιώγα με επιμέρους σκορ 9-4 μείωσε σε 23-19, αλλά λάθη των φιλοξενούμενων και η ψυχραιμία της Ντάλκε βοήθησαν τον ΑΟ Θήρας να πάρει το σετ με 25-21 και να κάνει το 1-0.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικός και με κορυφαίες την Μαρία Νομικού και την Σία Τοτσίδου, πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να κρατάει μικρό προβάδισμα (12-10), αλλά στη συνέχεια ξέφυγε με +4 μετά από λάθος της Σάντος (20-16).

Ο ΑΟ Θήρας δεν παράτησε το σετ, ανέβασε την απόδοσή του στο μπλοκ και έφερε το ματς στον πόντο με (23-22) μετά από λάθος της Νάσιας Φακοπουλίδου. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν πρώτες στο σετ μπολ (24-22), με την Κέντρα Ντάλκε να καρφώνει στην επόμενη φάση άουτ για το 25-22 και την ισοφάριση του Ολυμπιακού.

Το πιο ισορροπημένο σετ ήταν το τρίτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο βόλεϊ με συνεχόμενα ράλι και εντυπωσιακές άμυνες. Ο Ολυμπιακός κρατούσε μικρό προβάδισμα (6-4, 10-8), κυρίως με τις επιθέσεις της Σίας Τοτσίδου και με τα μπλοκ της Γεωργίας Αργυρίου.

Η Ντάλκε με επίθεση έφερε το σετ στα ίσα (12-12), με την Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου να δίνει αέρα δύο πόντων στον ΑΟ Θήρας με δικό της άσσο (14-12).

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 18-18 μετά από παράβαση της Γιώτας Διώτη στο φιλέ (18-18), όμως μία επίθεση και ένας άσσος της Κωνσταντίνας Βλαχάκη έφερε πάλι στο +2 την Σαντορίνη (20-18) και πρωταγωνίστρια την Ελληνίδα ακραία, ο ΑΟ Θήρας έκανε το 2-1 σετ με 25-22, ανοίγοντας το δρόμο προς τη νίκη.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Σάντος 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντάλκε 17 (17/49 επ., 53% υπ. – 42% άριστες), Βλαχάκη 19 (16/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 16% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 9 (5/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσομπανίδου 8 (3/7 επ., 5 μπλοκ), Γουάλας 8 (6/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Παναγιωτίδου, Διώτη 5 (5/19 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σπύρος Σαραντίτης): Νομικού 7 (1/6 επ., 6 μπλοκ), Ζιώγα 7 (7/34 επ.), Φακοπουλίδου 12 (9/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άριστες), Ξανθοπούλου 2 (2/3 επ.), Αργυρίου 6 (1/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (14/43 επ., 47% υπ. – 37% άριστες) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Παπαστεργίου, Συριστατίδη, Μιλεντίγιεβιτς 1 (1/5 επ.), Σακελλαρίου.