Ο Ολυμπιακός το ντέρμπι, πέμπτος ο Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και ΝΟΠ το πλεονέκτημα στα play-out

Πολύ δυνατό ντέρμπι έγινε απόψε στο κολυμβητήριο του Πειραιά, όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε 11-9 της Βουλιαγμένης, για την τελευταία αγωνιστική της Β΄ φάσης στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογική σημασία, αλλά οι δύο ομάδες το αντιμετώπισαν σαν μία καλή πρόβα ενόψει των κρίσιμων ευρωπαϊκών αγώνων της επόμενης εβδομάδας και πρόσφεραν μεγάλη μάχη. Οι “ερυθρόλευκοι”, που σγωνίστηκαν χωρίς κλασικό φουνταριστό (ο Νικολαϊδης βρίσκεται στην τελική ευθεία της αποθεραπείας του, μετά την επέμβαση στον αντίχειρα, ενώ ο Λόντσαρ έμεινε εκτός αποστολής), είχαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης το προβάδισμα, που όμως δεν ξεπέρασε ποτέ τα δύο γκολ. O NOB, που στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον νεαρό Ανδρεάδη, πίεσε ως το τέλος με κορυφαίο τον Στάθη Καλογερόπουλο, αλλά το γκολ του Ντίνου Γενηδουνιά, 54 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, “σφράγισε” τη νίκη των γηπεδούχων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν με το απόλυτο νικών την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Στο μοναδικό ματς του Γκρουπ 1 που είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Παναθηναϊκός νίκησε 10-8 τον ΠΑΟΚ στο Πάρκο Γουδή (αν και έχανε 6-3 στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου), πήρε την πέμπτη θέση και θα αντιμετωπίσει στα play-off τον Πανιώνιο, ενώ ο “Δικέφαλος του βορρά” έμεινε έκτος και θα παίξει με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο Γκρουπ 2, ο Εθνικός εξασφάλισε το δεύτερο εισιτήριο για τα play-in, παρά την ήττα του με 11-5 από τη Χίο, αφού το Παλαιό Φάληρο έχασε 15-8 από τη Γλυφάδα, που είχε ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση. Η ΑΕΚ πέτυχε σπουδαία νίκη (11-9) στα Χανιά και εξασφάλισε πλεονέκτημα έδρας στα play-out, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΘ. Αντίθετα, η κρητική ομάδα θα υποχρεωθεί να διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία με μειονέκτημα έδρας απέναντι στον ΝΟ Πατρών, που επικράτησε 15-9 του ΟΦΘ.