Πέρασε και από τον Σαν Σεμπαστιάν η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, κάμπτοντας την αντίσταση της Σοσιεδάδ στο «Reale Seguros Stadium», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της LaLiga.

Η πρωτοπόρος της κατάταξης «χτύπησε» με τους Βινίσιους (47΄) και Γιόβιτς (57΄) στην επανάληψη, φτάνοντας άνετα με το τελικό 2-0 στο έκτο διαδοχικό «τρίποντο» και διευρύνοντας το αήττητο της για όγδοη σερί αναμέτρηση στο ισπανικό πρωτάθλημα. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι υπέστησαν τη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και τρίτη στο σύνολο.

Νωρίτερα, η Ατλέτικο είχε το μυαλό της στα επερχόμενα κρίσιμα ματς με Πόρτο και Ρεάλ και γνώρισε ήττα-σοκ με 2-1 από τη Μαγιόρκα στη Μαδρίτη, μένοντας πλέον πολύ πίσω από την κορυφή της La Liga.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε άφησε εκτός ενδεκάδας αρκετούς βασικούς και η ομάδα του δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα των νεοφώτιστων. Τα κατάφερε τελικά με τον Ματέους Κούνια στο 68΄, αλλά μετά… σταμάτησε να παίζει και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 80΄ από «στημένη» φάση και κεφαλιά του Ρούσο.

Οι «ροχιμπλάνκος» βγήκαν όλοι μπροστά και ο Κούμπο στις καθυστερήσεις έφυγε στην αντεπίθεση και ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη, αφήνοντας την περσινή πρωταθλήτρια στην τέταρτη θέση και στο -10 από την πρωτοπόρο Ρεάλ, την οποία η Ατλέτικο επισκέπτεται την επόμενη Κυριακή (12/12).