Προκρίθηκε η εθνική παρά την ήττα

Η εθνική υδατοσφαίρισης των γυναικών σφράγισε σήμερα το εισιτήριο για το Λονγκ Μπιτς, όπου θα διεξαχθεί τον Ιούνιο η τελική φάση του World Cup, παρά την ήττα από την Αυστραλία με 19-18 στα πέναλτι (κ.α. 15-15), στον δεύτερο αγώνα της για τον β΄ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, που φιλοξενείται στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων, στη Βάρη. Ο ένας βαθμός που πήρε το συγκρότημα της Αλεξίας Καμμένου, ήταν αρκετός για να του εξασφαλίσει την προνομιούχο δεύτερη θέση του 2ου ομίλου, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αυριανού (21/4, 18:00) τελευταίου αγώνα με την Ισπανία.

Το ματς είχε ασυνήθιστα (για την ελληνική ομάδα) υψηλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ να πέφτουν…βροχή. Η εθνική αρχικά πήρε ένα προβάδισμα 1-2 τερμάτων, αλλά η Αυστραλία επανέφερε την ισορροπία, χωρίς να περάσει μπροστά στο σκορ. Με πρωταγωνίστρια την Ειρήνη Νίνου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξέφυγε 9-6, περίπου δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 11-9.

Στην τρίτη περίοδο, αν και η Ξενάκη επανέφερε προσωρινά τη διαφορά στο +3 (12-9), οι “στίνγκερς” με ένα σερί 4-0 ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση και προηγήθηκαν 13-12 με γκολ της Χάλιγκαν. Η εθνική έχασε στο τέλος του οκταλέπτου δύο ευκαιρίες με παίκτρια παραπάνω να ισοφαρίσει και ξανά η Χάλιγκαν ανέβασε το σερί της Αυστραλίας στο 5-0. Η Βάσω Πλευρίτου “ξεκόλλησε” την ελληνική ομάδα μετά από 9,5 αγωνιστικά λεπτά και η Νίνου με το έκτο προσωπικό της γκολ ισοφάρισε 14-14, περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Η Ριτζ έβαλε ξανά μπροστά τις φιλοξενούμενες, αλλά η Ελευθεριάδου με αρκετή δόση τύχης (η μπάλα βρήκε σε μπλοκ, πήρε περίεργη τροχιά και πέρασε τη γραμμή) ισοφάρισε εκ νέου σε 15-15, 1΄09΄΄ πριν το τέλος.

Με την ισοπαλία στο φινάλε του κανονικού αγώνα, η εθνική εξασφάλιζε την πρόκριση στην τελική φάση του World Cup, που ήταν και το βασικό ζητούμενο. Στη διαδικασία των πέναλτι, η Καμμένου επανέφερε κάτω από τα δοκάρια την Ιωάννα Σταματοπούλου (έπαιξε στην πρώτη περίοδο και μετά αντικαταστάθηκε από τη Χρυσή Διαμαντοπούλου), όμως οι Αυστραλές είχαν 4/4, ενώ από ελληνικής πλευράς αστόχησαν η Μαργαρίτα Πλευρίτου και η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, με αποτέλεσμα οι “στίνγκερς” να πάρουν τη παρθενική νίκη τους στα προκριματικά με 19-18, χωρίς να αποφύγουν όμως τον αποκλεισμό.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 4-4, 7-5, 1-4, 3-2
Στα πέναλτι: 3-4

Διαιτητές
: Μαργκέτα (Σλοβενία), Βαρκόνι (Ουγγαρία)

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου):
Διαμαντοπούλου, Τριχά, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 3, Μαργ. Πλευρίτου, Ξενάκη 3, Νίνου 7, Ελληνιάδη, Σιούτη, Β. Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Πολ Ομπερμαν): Παλμ, Κάσεϊ 1, Φασάλα, Χάλιγκαν 5, Λίζον-Σμιθ 1, Α. Αντριους 4, Σ. Αντριους 1, Ριτζ 1, Αραντσίνι 2, ΜακΚλίν, Χερν 1, Αρμιτ 3, Λόνγκμαν.

** Η Αλεξία Καμμένου επέλεξε ακριβώς την ίδια 13άδα με το χθεσινό (19/4) ματς με την Κίνα, αφήνοντας εκτός τις Ελένη Σωτηρέλη, Φοίβη