«Σοκ» για Ρέαλ και Αρμάνι, ανατροπή στην παράταση για Μπάγερν

Μπασκόνια και Βιλερμπάν «σόκαραν» Ρεάλ και Αρμάνι Μιλάνο, τη στιγμή που η Μπάγερν Μονάχου ολοκλήρωσε την ανατροπή στην παράταση, στο κλείσιμο της αυλαίας της 24ης αγωνιστικής της Euroleague.

Στη Μαδρίτη, η Μπασκόνια συνέτριψε 84-64 τη Ρεάλ, εξαργυρώνοντας την εξαιρετική άμυνά της, αποκορύφωμα της οποίας ήταν η τέταρτη περίοδος, όταν περιόρισε την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στους 12 πόντους. Με την αποψινή αποτυχία, οι γηπεδούχοι υπέστησαν την τέταρτη ήττα στο «σπίτι» τους, ενώ με την ένατη συνολικά απώλεσαν την ευκαιρία να πιάσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη δεύτερη θέση. Στον αντίποδα, οι Βάσκοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 11-13, «πιάνοντας» τον Ολυμπιακό στην 11η θέση.

Κορυφαίος των νικητών, που σκότωσαν τους Μαδριλένους από τα 6.75 (13/22 τρίποντα), ο Ακίλε Πολονάρα με 18 πόντους, ενώ από τη Ρεάλ ξεχώρισε ο μοναδικός διψήφιος, Αλμπέρτο Αμπάλντε με 12.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 34-37, 52-60, 64-84

Στη Γαλλία, η Βιλερμπάν έδωσε τέλος στο σερί νικών της Αρμάνι (6-0), προσγειώνοντας απότομα την ομάδα του Έτορε Μεσίνα με το τελικό 78-69. Η άμυνα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά, με τη Βιλερμπάν να τρέχει στον… επίλογο του αγώνα ένα επιμέρους σκορ 26-13 και με αιχμή του δόρατος της επίθεσης τον Ντέιβιντ Λάιτι, να πανηγυρίζει τη 10η νίκη της. Στον αντίποδα, η Αρμάνι υποχώρησε σε 15-8, παραμένοντας όμως στην τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-40, 52-56, 78-69

Στο Μόναχο, η Μπάγερν «φλέρταρε» με την αποτυχία, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο και τον Μπόλντγουϊν να στέλνει το ματς με την Άλμπα στην παράταση (87-87κ.α.), κατάφερε να κυριαρχήσει στο επιπλέον πεντάλεπτο και με επιμέρους σκορ 14-8 να γλιτώσει με το τελικό 101-95 το… έμφραγμα. Η αποψινή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι, η οποία με ρεκόρ 15-9 «έπιασε» τη Ρέαλ στην τέταρτη θέση. Στον αντίποδα, η Άλμπα υπέστη την τρίτη διαδοχική απώλεια και 16 στο σύνολο, παραμένοντας στην… ουρά της κατάταξης (16η θέση).

Οι Τζάλεν Ρέινολντς (24π.), Γουέιντ Μπόλντγουϊν (21π.) και Βλάντιμιρ Λούτσιτς (20π.) πίστεψαν στην ανατροπή από τη Μπάγερν, ενώ από την Άλμπα ο Σιμόνε Φοντέκιο ξεχώρισε με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-43, 58-66, 87-87κ.α., 101-95 παρ.