Στην κορυφή με «τεσσάρα» η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα στο Wanda Metropolitano με αντίπαλο την Κάντιθ, της οποίας επιβλήθηκε με 4-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε φρόντισε να απλοποιήσει την κατάσταση από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Ζοάο Φέλιξ και Γιορέντε, ενώ στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου οι Λουίς Σουάρες και πάλι ο Φέλιξ, στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 που έστειλε τους «ροχιμπλάνκος» στην κορυφή, ισόβαθμους της Σοσιεδάδ και με παιχνίδι λιγότερο.

Νωρίτερα, με πέναλτι που ο Λούκας Οκάμπος εκτέλεσε δύο φορές, καθώς στην πρώτη δόθηκε επανάληψη επειδή η απόκρουση του Σέρχιο Ερέρα έγινε με τον τερματοφύλακα να μην πατά στη θέση που πρέπει αλλά να βρίσκεται έξω από την εστία του, η Σεβίλη νίκησε 1-0 τη μαχητική Οσασούνα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και πήρε ανάσα, καθώς φέτος οι Ανδαλουσιανοί έχουν κάνει μέτρια εκκίνηση. Η ομάδα του Χουλέν Λοπετέγκι, που προερχόταν από τρεις συνεχείς ήττες στο πρωτάθλημα, έφτασε στους 10 βαθμούς κι «έπιασε»  τη σημερινή αντίπαλό της.