Στο 3-0 Βιλερμπάν, Αρμάνι, πρώτη νίκη για Άλμπα

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο «υπέγραψε» το αήττητο της Βιλερμπάν στην εφετινή Euroleague, απέναντι μάλιστα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές, τη στιγμή που δίχως απώλειες ολοκλήρωνε τις υποχρεώσεις της στην 3η αγωνιστική και η Αρμάνι Μιλάνο, έχοντας MVP τον Κώστα Μήτογλου. Νέα «σφαλιάρα» για τη Φενερμπαχτσέ, αυτή τη φορά από την Άλμπα στο Βερολίνο.

Στο Βιλερμπάν, η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έκαμψε με 75-73 την αντίσταση της Αναντολού Εφές, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να «σφραγίζει» τη νίκη στα 12΄΄, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ μετά από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι σε άστοχο σουτ του Ντίλαν Οσετκόβσκι. Ο Σέιν Λάρκιν αστόχησε στο νικητήριο τρίποντο για την τουρκική ομάδα, η οποία συνεχίζει χωρίς νίκη (ρεκόρ 0-3).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κρις Τζόουνς με 16 πόντους, ενώ 10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος ήταν ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο στα 18 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Από την Αναντολού των 20 λαθών ξεχώρισε ο Βασίλιε Μίτσιτς με 24 πόντους, αλλά και 8 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-49, 53-62, 75-73

Στο Βερολίνο, η Άλμπα εξαργύρωσε το δεύτερο ημίχρονό της, όταν με ρεκόρ παραγωγικότητας (σημείωσε 57 πόντους), κάλυψε την κακή επιθετικά δεύτερη περίοδο της (9π.), σηκώνοντας κεφάλι στο σκορ και φτάνοντας άνετα στο τελικό 84-70. Με την αποψινή νίκη οι Γερμανοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, υποχρεώνοντας την τούρκικη ομάδα στη δεύτερη ήττα της και μάλιστα διαδοχική (είχε προηγηθεί η ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό).

Πρωταγωνιστές της επίθεσης των νικητών οι Μάοντο Λο και Όσκαρ Ντα Σίλβα με 21 και 22 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από τη Φενέρ προσπάθησε ο Νάντο ντε Κολό με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 27-35, 57-53, 84-70

Στο Μιλάνο, η Αρμάνι δε δυσκολεύτηκε να διευρύνει το αήττητο της σε 3-0, επικρατώντας με 83-72 της Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που  πλέον έχει ρεκόρ 1-2. Οι Ιταλοί εξασφάλισαν από το πρώτο δεκάλεπτο μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, την οποία εκτόξευσαν στο +20 στο δεύτερο και με συντήρηση δυνάμεων έφτασαν χωρίς άγχος στο τελικό σκορ.

MVP των νικητών ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος σε 19 λεπτά συμμετοχής είχε απολογισμό 16 πόντους (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 μπλοκ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέβον Χολ με 17 πόντους. Από πλευράς Μακάμπι, ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 19 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 52-30, 63-49, 83-72