Υποβιβάστηκε η Σαλερνιτάνα των Μανωλά, Πασσαλίδη

Η Σαλερνιτάνα των Κώστα Μανωλά και Τριαντάφυλλου Πασσαλίδη είναι η πρώτη ομάδα που «αποχαιρετά» την Serie A, πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε της περιόδου.

Στο εναρκτήριο ματς της 33ης ημέρας η Φροζινόνε ήταν επί της ουσίας η ομάδα που «καιγόταν» για το «τρίποντο», το πήρε από το πρώτο ημίχρονο (3-0 τελικό σκορ) και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν βαθιά «ανάσα» στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού και τους φιλοξενούμενους να λένε «αντίο» από την κορυφαία κατηγορία της Ιταλίας και μαθηματικά.

Ο Ματίας Σούλε στο 10′ και ο Μάρκο Μπεστσανίνι στο 25′ έδωσαν… αέρα δύο τερμάτων στην Φροζινόνε στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο ο Ζορτέα έδωσε την «χαριστική βολή» στο συγκρότημα από το Σαλέρνο..

Μανωλάς και Πασσαλίδης δεν βρέθηκαν στις αρχικές επιλογές του Κουλαντουόνο, με τον δεύτερο να μπαίνει στο παιχνίδι στο 46′ αντί του Πιερότσι.