Φινάλε με «διπλό» για τη Μαγιόρκα

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη σεζόν η Μαγιόρκα, καθώς νίκησε μέσα στη Μαδρίτη τη Χετάφε με 2-1 στην αναμέτρηση της 38ης (τελευταίας) αγωνιστικής στη La Liga. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αλβαρες στο 48ο λεπτό, αλλά η Μαγιόρκα πρώτα ισοφάρισε με τον Μουρίτσι (90′) και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαφέο έκανε την ανατροπή και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.
    Να σημειωθεί πως το ματς διακόπηκε στο 75′ περίπου για δέκα λεπτά και οι φίλαθλοι «πάγωσαν» στις κερκίδες, μετά από σφοδρή σύγκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Νταβίντ Σορία, με τον Λαρίν της Μαγιόρκα. Ο Σορία τραυματίστηκε στο κεφάλι, χρειάστηκε τις πρώτες βοήθειες και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο, με τη Χετάφε ν’ ανακοινώνει πως υπέστη διάσειση, και αναγκάστηκε να διακομιστεί σε νοσοκομείο για εξετάσεις.
    Συνοπτικά τ’ αποτελέσματα της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής της La Liga και η βαθμολογία:

Τζιρόνα-Γρανάδα                    7-0
Οσασούνα-Βιγιαρεάλ                 1-1
Σοσιεδάδ-Ατλέτικο Μαδρίτης         0-2
Αλμερία-Κάντιθ                     6-1
Ράγιο Βαγεκάνο-Αθλέτικ Μπιλμπάο    0-1
Ρεάλ Μαδρίτης-Μπέτις               0-0
Χετάφε-Μαγιόρκα                    1-2