Εκτός έδρας δοκιμασίες περιλαμβάνει για τους «αιώνιους» η 15η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, από την οποία ξεχωρίζει το ντέρμπι των «κιτρινόμαυρων» στο Nick Galis Hall, όπου ο Άρης θα υποδεχθεί την ΑΕΚ.
Ο πρωτοπόρος και αήττητος Ολυμπιακός θα παραταχθεί την Κυριακή (5/2, 15:45) στην έδρα του Λαυρίου, που παλεύει για την σωτηρία του, ενώ η αυλαία της αγωνιστικής θα πέσει την Δευτέρα (6/2, 19:15) στη Ρόδο, όπου ο Κολοσσός θα υποδεχθεί τον δεύτερο της κατάταξης Παναθηναϊκό.
Από το σημερινό (4/2) πρόγραμμα ξεχωρίζει το ντέρμπι των «κιτρινόμαυρων», μεταξύ Άρη και ΑΕΚ. Οι Θεσσαλονικείς προέρχονται από την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό που ήταν η τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια του. Στον αντίποδα, η Ένωση «τρέχει» ένα σερί τριών νικών (Καρδίτσα, Απόλλων Π., Περιστέρι), ενώ θετικό είναι και το εκτός έδρας ρεκόρ της (4-3). Η νίκη είναι πολύτιμη για διαφορετικούς λόγους για τις δύο ομάδες, με τον Άρη να ψάχνει το 8ο θετικό αποτέλεσμα που θα τον κρατήσει εντός οκτάδας και την ΑΕΚ να αναζητά το «διπλό» που θα την διατηρήσει στην τετράδα.
Πριν την έναρξη όλων των αναμετρήσεων της 15ης αγωνιστικής θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ευσταθίου Τσιτλακίδη, Σμηναγού και του Μάριου Μιχαήλ Τουρούτσικα, Υποσμηναγού της Πολεμικής Αεροπορίας.
Το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών/Basket League και η βαθμολογία:
Σάββατο 4/2
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ
Γ. Παπανδρέου 16.00 Περιστέρι-Απόλλων Π. Παπαπέτρου-Λόρτος-Τσιμπούρης (Τεφτίκης)
Δ. Τόφαλος 17.00 Προμηθέας Π.-Καρδίτσα Κορομηλάς-Σώμος-Τσώνος (Θεοδωρόπουλος) Γ.)
Αλεξάνδρειο 19.15 Άρης-ΑΕΚ Πουρσανίδης-Τζιοπάνος-Καρπάνος (Ελευθεριάδης Π.)
Κυριακή 5/2
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ
Λαυρίου 15.45 Λαύριο-Ολυμπιακός Ζαχαρής-Ζακεστίδης-Παζώλης (Κυρτάτας)
Νίκαιας Πλάτων 19.15 Ιωνικός Ν.-ΠΑΟΚ Συμεωνίδης-Σταματόπουλος-Θεονάς (Ντάβαρης)
Δευτέρα 6/2
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ
Καλλιθέας 19.15 Κολοσσός Ρ.-Παναθηναϊκός Κάρδαρης-Ξενικάκης-Μηλαπίδης (Ξάνθος)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΟΜΑΔΑ Β. ΑΓ. Ν-Η ΕΝΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΠΟΝΤΟΙ
Ολυμπιακός 28 14 14-0 7-0 7-0 1304-985
Παναθηναϊκός 26 14 12-2 7-0 5-2 1171-951
ΑΕΚ 23 14 9-5 5-2 4-3 1031-1028
Κολοσσός 22 14 8-6 7-0 1-6 1050-1046
Περιστέρι 22 14 8-6 5-2 3-4 1168-1099
ΠΑΟΚ 22 14 8-6 5-2 3-4 1131-1066
Προμηθέας 22 14 8-6 5-2 3-4 1053-1079
Άρης 21 14 7-7 5-2 2-5 1066-1060
Ιωνικός 17 14 3-11 3-4 0-7 1032-1247
Απόλλων Π. 17 14 3-11 3-4 0-7 948-1107
Λαύριο 16 14 2-12 2-5 0-7 1028-1169
Καρδίτσα 16 14 2-12 2-5 0-7 984-1129
ΘΟΔΩΡΗΣ ΨΩΜΑΣ