Με Ιγκλέσιας στο -1 από την κορυφή η Μπέτις

Η Μπέτις του Μανουέλ Πελεγκρίνι συνεχίζει να κάνει ονειρεμένη εκκίνηση στην εφετινή LaLiga, φτάνοντας έστω και δύσκολη στην 5η νίκη της στις πρώτες 6 αγωνιστικές.

«Θύμα» των Σεβιγιάνων ήταν αυτή τη φορά η αξιόμαχη Τζιρόνα, την οποία νίκησε 2-1 με ανατροπή, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή (ξανά) τον Μπόρχα Ιγκλέσιας.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με τον Μαρτίνς, όμως πριν περάσουν οκτώ λεπτά ο 29χρονος Ισπανός επιθετικός έφερε το ματς στα ίσα από το σημείο του πέναλτι.

Ο ίδιος παίκτης «καθάρισε» το τρίποντο για την Μπέτις στο 71′ με το 6ο εφετινό τέρμα του σε ισάριθμες αγωνιστικές. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 22′ αποβλήθηκε από τον πάγκο της Τζιρόνα ο προπονητής της (και παλιός τεχνικός του Ολυμπιακού) Μίτσελ για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή.

Την ίδια ώρα η Σοσιεδάδ νίκησε με 2-1 την Εσπανιόλ κι επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα (ισοπαλία με την Ατλέτικο, ήττα 2-1 από τη Χετάφε).

Ολα τα γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίωρο με τους Βάσκους να προηγούνται με το γκολ του Σόρλοθ στο 17′. Δύο λεπτά αργότερα ο Εσπόζιτο ισοφάρισε για τους Καταλανούς, όμως στο 29′ ο Μέντες διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 6ης αγωνιστικής στην ισπανική LaLiga:

Βαγιαδολίδ-Κάντιθ                  0-1